Jak se mají chovat umělci v Karlových Varech? Mohou si výtvarníci na kolonádě postavit plátno, fotografové stativ, hudebníci nástroj, herci předvést lidem své představení…

Podle novelizované vyhlášky, kterou už posoudili karlovarští radní a musí ji schválit městské zastupitelstvo, ano.

Ale má to háček. Provozování pouliční umělecké činnosti město povoluje jen na vybraných místech.

„Tyto produkce návrh vyhlášky zakazuje například ve Dvořákových a Smetanových sadech, na dětských hřištích, u kostelů nebo jiných modliteben v době konání bohoslužeb, u škol v době výuky, u zdravotních zařízení, na lázeňských kolonádách i v přilehlých pavilonech a prostranstvích s nimi souvisejících," vypočítával zákazy náměstek Jaroslav Růžička.

Jinými slovy, pouliční umělci nemají v Karlových Varech šanci. Tedy pokud si podle tržního řádu řádně na magistrátu nevyřídí povolení k záboru komunikace.

„Je to návrh vyhlášky, který nám předal zastupitel Jiří Kotek. Takhle to chtěl a my jsme to tedy připravili," vysvětlil náměstek Růžička.

Novelizaci vyhlášky o pouličním umění požadoval zastupitel Kotek po skandálním zážitku akademické malířky Doris Windlinové ze Švýcarska. Ta si loni v prosinci rozbalila stojan, plátno, skicák, barvičky a začala na kolonádě malovat. Malířku pak pod pohrůžkou pokuty 50 tisíc korun za neoprávněný zábor veřejného prostranství z místa vypoklonkovali městští strážníci. „Nepomohla jí ani její kvalitní čeština, kterou policistům vysvětlila, že nedělá nic nezákonného, ani zakázaného. Když se pak vyděšená malířka ve spravedlivém rozhořčení pokusila někde dovolat, neuspěla," líčil její zážitky zastupitel Kotek, na něhož se kromě jiných obrátila s prosbou o pomoc. A on se jí následně snažil pomoci.

Podle vedení města je nyní předložen zastupitelům návrh, který by tento problém vyřešil. „A to tak, jak on sám požadoval," zopakoval náměstek Růžička.