Nestejná hodnota pozemků překvapila opozici, která se při jednání divila, proč město k takové směně bez finančního dorovnání přistupuje. Také ji zajímalo, k čemu mají vyměněné Dufkovy pozemky sloužit.

„Bereme Lázeňským lesům pozemky, které mají účetní hodnotu milionů korun, a chceme je směnit za jiné, které mají celkovou hodnotu 300 tisíc?“ ptala se zastupitelka Michaela Tůmová (KOA).

Vlastníkem hotelu Savoy Westend v ulici Petra Velikého má být společnost, kterou prý ovládá prokremelský oligarcha Vladimir Jevtušenkov.
Podívejte se: Tyto hotely v Karlových Varech mohou být sporným ruským majetkem

„Buď to mají Lázeňské lesy špatně zaúčtované, nebo je to špatný obchod. Nerada bych se kvůli tomu obracela na hospodářskou kriminálku,“ nechápala zastupitelka Michaela Tůmová (KOA), jejíž návrh na stažení bodu z jednání neprošel.

„Částka 800 korun za metr čtvereční je dána historicky a je značně nadhodnocena,“ vysvětloval náměstek primátorky Petr Bursík (ODS). Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) následně požádala vedoucího odboru majetku magistrátu Rostislava Matyáše, aby vysvětlil, jak je to s cenami pozemků. Ten poznamenal, že k tomu nemá co říci.

Po pětiminutové pauze situaci vysvětlovala primátorka. „Všechny pozemky na území města, tedy jak v lese, tak ve městě, byly před lety oceněny na 800 korun za metr čtvereční. Ředitel lesů opakovaně už v minulosti navrhoval, aby byla cena upravena. My v případech prodeje či směny vycházíme z částky, která je v místě a čase obvyklá. Na tyto pozemky jsme si nechali zpracovat odhad,“ uvedla primátorka. Parcela má podle ní místo 14 milionů hodnotu jen 200 tisíc korun. Nachází se u Vítkovy hory, není zalesněna a kvůli ochrannému pásmu letiště ji ani z větší části zalesnit nelze.

Ilustrační foto.
Trestných činů loni v kraji výrazně ubylo. Nejvíce z celé republiky

Opozici také zajímaly Dufkovy záměry s pozemkem. „Před pěti lety třeba chtěl budovat sjezdovku z Vítkovy hory ke KOME. Prý tu chce klidovou zónu,“ připomněla zastupitelka Tůmová. „Má s tím nějaké plány. Ale sjezdovku jsem nikde neviděl,“ odvětil náměstek primátorky Josef Kopfstein (Karlovaráci). „Tak proč mu to jen nepronajmeme?“ pokračovala Tůmová. „Nic neprodáváme, ale směňujeme. Každý podnikatel lépe zhodnocuje své investice, pokud je vlastní,“ reagoval náměstek Kopfstein.

Zastupitelé směnu odsouhlasili, a i když je nakonec hodnota městských pozemků nižší než těch Dufkových, Karlovy Vary nic doplácet nebudou.

Jak následně doplnil pro Deník ředitel Lázeňských lesů Stanislav Dvořák, pro organizaci je směna ekonomicky výhodná. „My takto budeme moci alespoň vydělávat na sekání trávy. U Vítkovy hory je holina, kterou bychom museli zalesnit, což by pro nás byly další náklady,“ konstatoval ředitel lesů.

Veřejnost, laická i odborná, má o tělocvičnu v Kolmé ulici právem obavy. Na místo přišli aktivisté, historici, památkáři i policisté.
Kauza tělocvična v Kolmé: Nezákonná demolice může mít špatný dopad pro UNESCO

Opoziční zastupitelé nakonec akceptovali, že cena pozemků je skutečně nadhodnocená a že by se měla upravit. „Vadí mi ale, že nevíme, jaké podnikatelské záměry pan Dufek s pozemky má,“ komentoval směnu zastupitel Jindřich Čermák (Piráti). Stavět na nich například nemůže, protože to územní plán nedovoluje.

Provozovatel Vítkovy hory redakci sdělil, že směnu pozemků inicioval on. A co na nich tedy plánuje? „Budu tu sekat trávu a nenechám tu vyrůst stromy, čímž udržím také výhled na Vítkovu horu,“ odpověděl.