Budoucnost zdevastovaných lázní v Kyselce začal řešit také karlovarský magistrát. Ten vede správní řízení se společností C.T.S. Duo, tedy společností, která lázně vlastní. Na magistrát zaslala Asociace Sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky (ASORKD) podnět k přijetí opatření, které by mělo za cíl přimět vlastníky památkově chráněných objektů v bývalých Lázních Kyselka technicky zabezpečit historické budovy, aby bylo zastaveno jejich chátrání.

„Osobně si myslím, že v tomto případě pokuty nikam nevedou. Jejich efekt můžeme v areálu vidět na vlastní oči. Jsme však přesvědčeni, že pokud magistrát vlastníkům nařídí do jasně daného termínu objekty zastřešit a zabezpečit proti další devastaci, budou uchráněny před letošní zimou,“ objasňuje důvody podání Martin J. Kadrman, viceprezident asociace.

Karlovarský magistrát pouze potvrdil, že vede správní řízení s vlastníkem lázní. „Vzhledem k tomu, že správní řízení je neveřejné, mohu pouze konstatovat, že v současné době je vedeno správní řízení s majitelem Lázní Kyselka. Dle zákona o památkové péči obecně platí, že pokud je vedeno správní řízení v rámci neplnění povinností vlastníka kulturní památky, může se uložená pokuta vyšplhat do výše dvou milionů korun. Správní řízení může v tomto případě trvat i několik měsíců,“ uvedla Michaela Kousalová, mluvčí karlovarského magistrátu.

Památkáři již několikrát nařídili majiteli Lázní Kyselka provedení zabezpečovacích prací na tomto objektu. „Což znamená, aby provedl taková opatření, aby nedocházelo k dalšímu chátrání budovy, a ta tak neohrožovala okolí a podobně. Na základě těchto nařízení provádějí památkáři pravidelné i namátkové kontroly. Z hlediska zákona nemůžeme majiteli nařídit, aby provedl rekonstrukci. Vlastníku této nemovitosti nebyla zatím uložena žádná pokuta,“ dodala mluvčí. Podle ní není vedení Karlových Varů stav lázní lhostejný. Případem se již zabývá i památková inspekce Ministerstva kultury.