Jmenování nového člena představenstva městské společnosti Leasureland Karlovy Vary, které se řešilo na úterním jednání zastupitelstva, nakonec sklouzlo do zcela jiné diskuse. Jak totiž upozornila zastupitelka Monika Makkiehová, tato společnost doposud nevyvíjela žádnou činnost.
„Proč tedy máme platit lidi, kteří pracují pro mrtvou společnost?“ ptala se.

Náměstek Tomáš Hybner (ČSSD) jí na to odpověděl: „Činnost této firmy by se měla změnit. Na podzim chceme založit bytové družstvo Krokova a právě Leasureland by měl nastavit podmínky pro budoucí družstevníky.“

Předsedou představenstva Leasurelandu je přitom Jan Pánek (ODS), který ještě do nedávna pracoval pro stavební firmu Interma. Právě ta dvakrát usilovala o to, aby mohla v Krokově ulici stavět byty. Výběrové řízení bylo ale zrušeno. Na to reagovala i Makkiehová. „Jak to bylo s ´Krokovkou´, kde se rušilo výběrové řízení? Znamená to, že se městská firma pod vedením pana Pánka bude specializovat na výstavbu bytů? Podle mě je to připravené na Krokovku,“ prohlásila.

„Vím, kam tím míříš. Podmínky bytového družstva budou nastavené jako jinde v republice,“ vysvětlil Hybner.

Člen sdružení O co jim jde?! Otmar Homolka uvedl, že firma má zkomolený název. „Zdála se mi podezřelá už jen svým názvem. Teď se dozvím, že centrum zábavy má stavět byty,“ divil se Homolka.

Právě proto byla firma založená. Měla vybudovat v areálu staré vodárny zábavní centrum. Město na ně ale své finance nemá, a tak čeká na soukromého investora.

Jak sám Pánek doplnil, problém je i v tom, že město doposud nevyřešilo majetkoprávní spor s Vodárnami a kanalizacemi ohledně toho, komu tento areál patří. „Leasureland tak měl mít na starosti i jiné činnosti, například řešit areál území kolem letního kina. Záležitost s bytovým družstvem je nová a týká se skutečně Krokovky,“ potvrdil šéf Leasurelandu Pánek.

Ten zásadně odmítl, že by na výstavbě v Krokově ulici měl jiné zájmy. „S Intermou jsem pracoval na základě mandátní smlouvy, která skončila k poslednímu červnu. Už s ní nemám žádný pracovněprávní vztah. Nevylučuji ale, že by se to v budoucnu mohlo změnit,“ konstatoval Pánek.
Jak Hybner potvrdil, město dvakrát vyhlásilo výběrové řízení na prodej pozemků v Krokově ulici za účelem výstavby bytů. Do obou se podle něho přihlásila Interma. „Soutěž jsme zrušili proto, že nás dané nabídky neoslovily. Nyní chceme volit cestu družstva,“ doplnil náměstek.

Město chystá byty dostupné pro lidi

Krajskému městu Karlovy Vary scházejí cenově dostupné byty pro řadové lidi, kteří nemají peníze na to, aby si koupili byt od soukromých investorů. Právě ti jediní v současné době v lázeňském městě byty staví. Tuto situaci by podle náměstka Tomáše Hybnera (ČSSD – na snímku) měla změnit výstavba v Krokově ulici za pomoci založení bytového družstva.

Co je pro založení Bytového družstva Krokova zapotřebí?
Naší představou je, že by se transformovalo z Bytového družstva 3 U Vysílače, kde se byty stavěly také za pomoci družstva. Bytové družstvo 3 nyní nevykonává žádnou činnost, proto bychom ho změnili na „Krokovku“. K založení družstva je ale zapotřebí dvou právnických subjektů. Proto by do této akce vstupovalo město a městská společnost Leasureland, dva právnické subjekty.

Jak by pak vypadalo nastartování této výstavby? S čím by do ní vstupovalo město?
Karlovy Vary by do výstavby vložily své pozemky, které by zasíťovaly. Eventuálně by zafinancovaly i projekt. Vlastní finance do výstavby by vkládali lidé. Už jen tímto způsobem se nám podaří regulovat ceny bytů, které díky založení družstva klesnou. A to je v době recese opravdu dobrý způsob, který volí i jiná města.

Chápu dobře, že byty budou levnější právě kvůli tomu, že do družstva vloží město pozemky? Jaká je vlastně jejich hodnota?
Ano, je tomu právě tak. Cena těchto pozemků se pohybuje kolem dvaceti pěti milionů korun. Je pravda, že kdybychom je prodali ve výběrovém řízení, město by za ně utržilo peníze, je ale také pravda, že městu v tomto případě nejde o peníze, ale o podporu Karlovaráků.

Znamená to tedy, že plánované byty v Krokově ulici by měli obsadit jen Karlovaráci? Jak to chcete zařídit, když nemůžete nikoho diskriminovat? To je případ právě i bytů U Vysílače, kde město nejdříve preferovalo Karlovaráky, pak ale muselo podmínky obsazování změnit. Na základě toho byly byty prodávány obyvatelům Evropské unie a v posledních letech i žadatelům z Ruska…
O těchto komplikacích pochopitelně víme a budeme se tím zabývat. Uvažujeme například o podmínce trvalého bydliště v Karlových Varech.
Co se týče Staré Role, tak tam skutečně platilo, že byty si mohou kupovat obyvatelé Evropské unie, což občané Ruska nejsou. Situace zde ale nakonec byla taková, že už nebyli žádní zájemci z Unie o tyto byty, a tak jsme je nabízeli všem.