Ta prošla rozsáhlou rekonstrukcí po čtyřiadvaceti letech. „Nekvalitní střešní krytinu, která byla použita při generální opravě v roce 1994, jsme nahradili velmi kvalitní břidlicí dovezenou ze Španělska. Materiál jsme si nechali otestovat Zkušebnou kamene a kameniva v Hořicích a dostali jsme záruku, že materiál vydrží minimálně 30 let,“ uvedl končící náměstek primátora Čestmír Bruštík.

Opravená byla i fasáda, která je natřena ve třech barevných odstínech, jež vycházejí z dostupných historických materiálů. „Obnovou prošly také zdobné prvky pláště budovy a odbornou restaurátorskou péči dostaly i sochy umístěné na objektu,“ doplnil náměstek.

Právě barevnost pláště byla předmětem diskuse s památkáři. To potvrdil i hlavní stavbyvedoucí Miroslav Dvořák. „Ačkoliv jsem očekával střety a dlouhé diskuze, tak musím památkářům poděkovat za velmi konstruktivní postoj a dohodu,“ přiznal stavbyvedoucí s tím, že rekonstrukci přálo i počasí. Stavební úpravy kulturní památky začaly 1. března letošního roku a ukončeny byly 29. září. Náklady přesáhly třicet dva milionů korun, z čehož podstatnou část tvořila dotace peněz z Evropské unie a jeden a půl milionu šlo i ze státního rozpočtu. „Jsem přesvědčen, že nyní je divadlo ve velmi dobré kondici,“ dodal končící primátor města Petr Kulhánek. (kor)