V souvislosti se změnou rozpočtového určení daní by měly přibýt v kasách obcí a měst nějaké finance. Jejich navýšení však někteří starostové vidí skepticky a jiní s nimi plánují i nadále zacházet šetrně.

Určitou skepsí je obrněna například obec Jenišov, kde do té doby, než bude vše černé na bílém, s nějakými dalšími investicemi nepočítají.

„V souvislosti se změnou rozpočtového určení daní žádné větší vedlejší výdaje neplánujeme. Rozpočet u nás děláme až v podzimních měsících, někdy kolem října. Až tuto změnu, kterou zatím schválila jen Poslanecká sněmovna, podpoří i Senát a prezident České republiky, rád tomu uvěřím," uvedl Ivan Truksa, starosta Jenišova.

„V našem rozpočtu bychom tak měli mít nárůst až o dva miliony korun. Z čehož jeden milion ušetříme tím, že v souvislosti se změnou už nebudeme muset platit Karlovým Varům za naše děti, které navštěvují mateřskou či základní školu," doplnil jenišovský starosta Truksa.

Určité plány, co s penězi, které oživí městské a obecní kasy, mají například v Abertamech. „Náš rozpočet by se měl navýšit přibližně o dva miliony korun, ale využití těchto peněz bude i nadále de facto stejné jako doposud," uvedl abertamský starosta Zdeněk Lakatoš.

„Jen doufáme, že nám tím odpadnou starosti se sháněním peněz na měsíční provoz města, a to zejména v zimních měsících, kdy se zde hodně protopí,"doplnil starosta Lakatoš.

„Z peněz bychom rádi dále dopláceli provoz naší základní a mateřské školy. Kdybychom je jednou nechali zavřít, tak už bychom je nejspíše nikdy neotevřeli. Na jejich další zprovoznění by už pak nebyl dostatek prostředků," pokračoval starosta Abertam.

„Města a obce budou muset být postupně méně a méně závislé na státu, takže se i my snažíme stabilizovat příjmy do budoucna. Doufáme, že se nám podaří získat některé finance z pronajatých pozemků," dokončil Zdeněk Lakatoš.

Změna rozpočtového určení daní by obcím a městům mohla, při správném uvážení, přinést užitek. Dokud ale nebude vše řádně schválené, všechna čísla se zatím pohybují jen v teoretické rovině.