Filmového svátku v lázeňském městě se i letos účastní řada zahraničních hvězd. Například herec Viggo Mortensen, představitel Aragorna z Pána Prstenů, Sigmunda Freuda i svérázného táty v divočině. Nebo Clive Owen, Daniel Brühl a Steven Soderbergh, tvůrce nestárnoucího filmu Sex, lži a video. „Je to pro nás velká pocta, Viggo Mortensen i Clive Owen jsou skvělí herci, které známe z výborných bijáků. Steven Soderbergh je v režijním světě pojem,“ řekl prezident festivalu Jiří Bartoška s tím, že silné pánské trio převezme na festivalu Cenu prezidenta. Tu získá i český herec Ivan Trojan.

Na letošním ročníku festivalu bude poprvé k vidění nová verze festivalové ceny, kterou je Křišťálový globus. „Zde stará, zde nová,“ pravil věcně prezident a položil pro srovnání na stůl před novináře dvě sošky – jednu větší, druhou menší. „První soška byla příliš těžká, někteří ocenění s ní měli problém, tak jsme ji minimalizovali. Mohli bychom z toho udělat známou hru a vyzývat: Najdi rozdíl,“ vysvětlil s úsměvem na adresu nového glóbu, který je identický s původním, jen o něco nižší a lehčí.

V Hlavní soutěži se divákům představí 12 filmů, druhá soutěžní sekce Proxima zahrnuje deset snímků. Další desítky filmů zájemci uvidí v nesoutěžních sekcích. Na festivalu si odbude premiéru i dokument Janžurka, portrét legendy českého herectví Ivy Janžurové.

Bohatý bude i doprovodný program festivalu. Zahájení osvěžilo tradičně vystoupení hudební kapely před Thermalem určené široké veřejnosti.

Zahájení 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. | Video: Deník/ Zdeněk Vaiz