Viggo Mortensen alias Aragorn z Pána prstenů nemá slabost jen pro elfku Arwen, ale - jak se zdá - i pro karlovarský festival a češtinu. Pátečnímu zahájení dal patřičný lesk, a i když měli tři bodyguardi co dělat, vydal se za jásotu lidí k fanouškům u červeného koberce, rozdával autogramy a nechal se fotit.

Prali se o ně nejen fanoušci s jeho fotkami a DVD, ale i fotografové a postarší dámy, které se s nimi hádaly o výhodné místo u bariér. „Je mi velkou ctí, že jsem oceněn karlovarským festivalem,“ promluvil pak herec dobrou češtinou k zaplněnému Velkému sálu Thermalu.

„Váš festival během let dospěl a má svůj význam, oslavuje film. Jsem moc rád, že jste poctili i mě jako filmového vypravěče,“ dodal s díkem Jiřímu Bartoškovi, který mu předal Křišťálový globus a jemuž patřil i úvodní taneční hold bratrů Cabanů. Byl oslavou třiceti let, která český herec festivalu jako prezident (spolu s Evou Zaoralovou) zasvětil a mnozí měli během bilanční projekce s klíčovými okamžiky a hosty přehlídky slzy v očích.

Dlouhý aplaus si právem vysloužil i ukrajinský filmař Oleg Sencov, který přijel do Varů rovnou z válečné fronty, z níž přivezl svůj imerzivní dokument Real natočený uprostřed bojů.

Korektní western

58. ročník začal noblesně, i když ze Středozemě odbočil k americkému Západu, respektive westernu Až na konec světa, který Mortensen do Varů přivezl. Ctí starý hollywoodský žánr, herec mu ale jako spoluautor a režisér dal nový náboj a aktuální kontext. Významnou roli v jindy výhradně pánské westernové sešlosti dostala žena, kurážná partnerka hlavního hrdiny, kterou ztvárnila Vicky Kriepsová (viděli jsme ji mimo jiné v posledních Třech mušketýrech).

V genderově korektním příběhu tak k divákům nemluvily jen zbraně mužů, ale i síla a moudrost ženy, jež během čekání na návrat a ochrannou náruč svého pistolníka musí ustát lecjaké rány života sama. Víc než příběh samotný působily nicméně na publikum obrazové záběry, herecké výkony obou hlavních představitelů a hudba. V jedné z hlavních rolí nevypočitatelného arogantního násilníka se objevil Solly McLeod, který se před filmem rovněž ukázal na pódiu. Kdo film neviděl, nemusí zoufat, western z Nevady vstupuje od čtvrtka do našich kin.

Viggo a české herečky

Viggo Mortensen má na kontě desítky rolí, píše scénáře, dostává ceny a dokonce vydává knihy, festivalem ale prochází téměř neslyšně a nenápadně, kdyby člověk nevěděl, že tu je, ani by ho nezaznamenal. Skromně přijal během večera i pozvání Jiřího Bartošky, aby se společně vyfotili s českými herečkami, a s výrazem studenta, který je z toho trochu nesvůj, statoval pro objektivy.

Co ještě dodat? Představila se nová znělka s hercem Beniciem del Torem, laděná temně a pointovaná vtipně díky karlovarským oplatkám, četnému publiku před Thermalem zahrála britská kapela Kosheen a její temperamentní zpěvačka Sian Evans tančila i poté, co sestoupila za pódiem ze schůdků.

Na červeném koberci se kromě Mortensena a jeho partnerky, herečky Ariadny Gilové, prošly také domácí hvězdy: Eliška Křenková, Miroslav Donutil, Elizaveta Maximová, Aňa a Ester Geislerovy, Vojtěch Dyk s Tatianou Dykovou, Jiří Macháček, Petra Nesvačilová, Dagmar Havlová i modelka Tereza Maxová.

„Festivaly mám ráda a ten karlovarský obzvlášť,“ svěřila se Anna Geislerová. „Pokaždé se sem těším na zdejší atmosféru, filmy i na přátele, které běžně nevídám a s nimiž se potkávám až tady.“

Fotografické ohlédnutí

A zapomenout bychom neměli ani další velkou hvězdu, byť má tentokrát na festivalu jiný úkol - australského oscarového herce Geoffreyho Rushe, který tu před dvěma lety převzal Křišťálový glóbus za celoživotní přínos filmu a letos je členem hlavní poroty. Ta už zahájila svou činnost. Kdo vyhraje, uvidíme ve finále přehlídky.

close Geoffrey Rush na červeném koberci info Zdroj: Deník/Jana Podskalská zoom_in Geoffrey Rush na červeném koberci.

Letos festival v hlavní soutěži, soutěži začínajících filmařů Proxima a v nesoutěžní sekci Zvláštní uvedení nabídne přes třicet titulů. Premiéru si tu odbydou i české snímky Světýlka, Mord, Zahradníkův rok, Vlny nebo slovensko-český Ema a smrtihlav.

V sobotu bude také zahájena výstava česko-slovenského fotografa Tona Stana, v níž autor představí tradiční i dosud nezveřejněné fotografie hostů karlovarského festivalu, které vznikly v průběhu mnoha let. Jsou na nich mimo jiné Morgan Freeman, Uma Thurmanová, Willem Dafoe, Jude Law, Woody Harrelson, John Malkovich, Scarlett Johanssonová, Sharon Stoneová, ale také české celebrity, například slavné foto s Annou Geislerovou v zavařovacím hrnci. Výstavu najdete v budově Sparkasse a potrvá celý rok.

Ve Velkém sále Thermalu se v sobotu odehraje premiéra digitálně zrestaurované balady Františka Vláčila Stíny horského léta, kde si roli jednoho z banderovců zahrál prezident festivalu Jiří Bartoška. Ten také spolu s dalšími členy delegace včetně Marty Vančurové a Juraje Kukury film uvede.

V kině v Puppu můžete potkat Jiřinu Bohdalovou, která přijíždí mimo jiné uvést starý český snímek Ester Krumbachové Vražda ing. Čerta. Festival je zkrátka v plném proudu a už ho nic nezastaví.