Vláda už akční plán restrukturalizace tří znevýhodněných regionů schválila. Na jednotlivé projekty bude vyčleněno 42 miliard. „Ministerstvo pro místní rozvoj jako gestor regionální politiky vyhodnotilo na základě mnoha materiálů, že stát musí pomoci postiženým regionům, které jsou dlouhodobě v nepříznivé hospodářské situaci,“ uvedla ministryně Karla Šlechtová.

Mezi strategické cíle Restartu patří zvýšení zaměstnanosti a uplatnitelnosti lidí v zaměstnání, podpoření podnikání, vznik pracovních míst, zlepšení kvality prostředí a podpoření udržitelného rozvoje. „Hlavní prioritou Re:startu je mimo jiné snaha podpořit kvalitní proces vzdělávání pro žáky a studenty, zvláště ve vztahu k technickým a přírodovědným obchodům, podpora celoživotního vzdělávání a soustavná práce s lidmi ohroženými vyloučením nebo již vyloučených z trhu práce. v Karlovarském kraji by se za pomoci několika projektů mělo docílit zlepšení image regionu a kvality životního prostředí, především v centrální aglomeraci,“ cituje z dokumentu Veronika Vároši, ředitelka odboru komunikace Ministerstva pro místní rozvoj.

Plán na restruktualizaci Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje si letos vyžádá šest miliard korun, napřesrok 11,4 miliardy a v roce 2019 přes 25 miliard. „Je to pro nás velká šance, ale musíme intenzivně pracovat a bedlivě dbát na stanovené termíny, které budou vypisovat jednotlivé resorty,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO). A zdůraznila, že doufá, že tento obrovský záměr a poskytnuté miliardy, který by měl Karlovarskému kraji pomoci v rozvoji a tím i zlepšit život lidem v celém regionu, neskončí jako ROP Severozápad.

Na vzniku těchto nových akčních plánů se podíleli zástupci měst, podnikatelé i vysoké školy. Inspirace přišla z Německa. Podle ministryně Šlechtové má vláda dluh vůči těmto třem regionům zasaženým těžkým průmyslem, kde po odchodu velkých zaměstnavatelů zde jen stěží dnes lidé hledají práci.