Milovníci historie si mohou napsat další atraktivní cíl pro výlet za poznáním. Tím bude určitě historická mincovna z roku 1536, která se dočkala rozsáhlé rekonstrukce. Díky tomu se velmi rozšíří prohlídková trasa muzea v Jáchymově.

„Podařila se zrekonstruovat opěrná zeď v zadním traktu historické renesanční mincovny. Vzniklo tak původní druhé nádvoří a povedlo se tím zpřístupnit sklep pod ním, který byl zavalen zborcenou opěrnou zdí. Navíc se z nádvoří obnovil vstup do sklepů z dnes již neexistujícího domu mincmistra,” uvedla ředitelka karlovarského muzea Lenka Zubačová.

„Jsem ráda, že se stavbu za současné nelehké ekonomické situace podařilo vůbec zrealizovat. O finance jsem usilovala celých šest let a bezúspěšně jsem hledala i jiné zdroje. Destrukce zdiva pokračovala každým rokem tak progresivně, že jsem opravdu šťastná, že jsem se sanace druhého nádvoří dočkala. Proto můj dík patří zejména paní radní pro kulturu Evě Valjentové, která se významně zasadila o získání investiční dotace,” doplnila Zubačová.
Ta potvrdila, že v budoucnu je záměr sanovat i samotné sklepy.

Práce začaly na jaře a skončily v říjnu. Rekonstrukci prováděla firma Resa Ostrava. Pochvalu si podle ředitelky zaslouží především odborná práce kameníků, kteří postupovali podle původní technologie. Výsledkem jejich skvělé práce tak byla i nemalá spokojenost památkářů. Dokončenou práci této stavební firmy je možné také vidět například na zámcích ve Valči a v Bečově. Náklady na rekonstrukci činily 5 milionů korun. „Rozhodně nebylo lehké tento projekt realizovat. Proto jsem moc ráda, že se vše podařilo,” pochvalovala si Eva Valjentová, krajská radní pro kulturu.

Ta potvrdila, že kraj bude mít zájem na tom, aby se královská mincovna stala v budoucnu Národní kulturní památkou. „Navíc je to velký úspěch pro město Jáchymov, které může tímto lákat další nové návštěvníky a nabídnout jim novou zajímavost. V budoucnu bychom také chtěli, aby se zde konaly nejrůznější kulturní akce. Místo je to pro ně velmi dobré a budeme rádi, když sem lidé budou hojně jezdit,” uzavřela krajská radní.