Ministerstvo financí pozastavilo certifikaci projektů, které jsou vsoučasné době vnáplni práce Rady regionu soudržnosti Severozápad se sídlem vÚstí nad Labem. Potvrdila to mluvčí Rady regionu Marcela Klíchová.

Podle mluvčího Rady soudržnosti Vojtěcha Krumpa jsou důvodem pro pozastavení certifikace informace týkající se zahájení policejního vyšetřování. „Tento krok nemá vliv na již dokončené a proplacené projekty či jejich etapy. Neznamená to, že by došlo k zastavení proplácení výdajů dokončených projektů z ROP Severozápad. Situací se bude zabývat Výbor Regionální rady na svém zasedání v pondělí 28. března 2011,“ dodal Krump.

Potíže regionu soudržnosti Severozápad jsou odezvou na policejní zásah, vjehož rámci policie stíhá sedm osob, ztoho pět vazebně. Mezi vazebně stíhanými je ředitel Rady Petr Kušnierz. Problémy signalizoval už včerejšek. Ředitel úřadu Kušnierz je kvůli policejnímu zásahu mimo úřad a podpisové právo má nyní jenom zástupce ředitele, avedoucí Územního odboru realizace programu Karlovy Vary Jiří Červinka. Úředníci z Ústí proto musí jezdit podepisovat důležité dokumenty do karlovarské nemocnice, kde leží.

Pro investory byla signálem možných problémů i informace předsedy regionální rady Jiřího Šulce na webových stránkách Regionální rady Severozápad, kde uvedl: „Sohledem na vzniklou situaci na Úřadě Regionální rady Severozápad a technické odstávky informačního systému Benefit jsem se jako předseda rady rozhodl navíc do programu pondělního zasedání Výboru regionální rady zařadit bod, týkající se prodloužení právě probíhající 21. výzvy na podání projektů o jeden měsíc. Stávající termín je 31. března.“

Tomáš Hybner, místopředseda výboru rady a karlovarský krajský zastupitel, uvedl, že pozastavení certifikace bude mít dopady na Karlovarský kraj. „Jde o projekty, které je nutné dofinancovat. To je například pavilon akutní medicíny v karlovarské nemocnici, dopravní terminály v Sokolově a Mariánských Lázních, škola ISŠTE Sokolov a ostrovská průmyslovka.

Ivana Kalinová, František Roček