Z jeho odpovědí pak bylo jasné, že celý spor o to, zda v Císařských lázních vybudovat koncertní, či polyfunkční sál, hodnotí odborník, který ví, o co jde. Ministr kultury Ilja Šmíd je totiž český muzikolog, hudební manažer a vysokoškolský pedagog.

Byl ředitelem Pražské komorní filharmonie a v letech 2006 až 2012 pak ředitelem Symfonického orchestru hlavního města. Mimo jiné působil i jako šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni. A přestože by ministr Šmíd Karlovarskému symfonickému orchestru toto důstojné a adekvátní sídlo přál, a také se za ně přimlouval, dodal, že si jej musí vybojovat sami. Souhlasil tak s některými výhradami ředitelky NPÚ v Lokti Romany Riegerové, že kvůli vybudování balkónů není možné zvednout střechu a kapacitu sálu tak navýšit na 460 posluchačů. Problémem jsou podle ní i zkušebny pro KSO.

Takže sál ano, ale polyfunkční, který by se dal mimo koncerty využívat i jinak, a bez zázemí pro KSO. Podle ministra Šmída je na kraji, zda prostory atria poskytne KSO, a doufá, že se Karlovy Vary i kraj na využití shodnou. Na obnovu lázní Ministerstvo kultury během pěti let poskytne 250 milionů korun, což ministr potvrdil. Ale čas běží a i podle ředitelky Riegerové je to pro obnovu lázní poslední příležitost.