Dlouholeté odvádění vody z krajiny bohužel zapříčinilo, že voda na našem území podle ministra dramaticky chybí. Ministerstvo životního prostředí proto připravilo pro menší obce speciální programy, z nichž mohou čerpat dotace na nové zdroje pitné vody, ať se to týká vrtů či jejich napojení na vodovodní řady. Další možností je získat dotace na domácí čistírny odpadních vod až do výše 80 procent. „A navíc 27. dubna na veletrhu v Brně vyhlásíme výzvu ve zbrusu novém programu Dešťovka, který ministerstvo připravilo pro občany a zaměřuje se na využití dešťové vody a takzvané šedé vody z koupelen a kuchyní v domácnostech. V programu jsme v této pilotní fázi pro občany vyčlenili 100 milionů korun,“ uvedl Brabec.

Lidé budou moci získat dotaci od 15 tisíc korun na ty nejjednodušší systémy až po 60 tisíc korun na ty složitější, přičemž dotace dosáhne maximálně 50 procent nákladů. Ty nejjednodušší systémy budou podporovány jen v oblastech výrazně postižených suchem.

„Například tam, kde bylo v posledních třech letech zásobování vodou nutné zajistit cisternami, a zvýhodněny budou i obce, kde v minulosti platily zákazy zalévání či napouštění bazénů. Nicméně o peníze na rozvody potrubí v domech, pomocí nichž půjde splachovat záchod odpadní či dešťovou vodou, si budou moci požádat lidé z celé republiky,“ prozradil Brabec podrobnosti k novému programu.

Hejtmanka Jana Vildumetzová na setkání informovala o tom, že kraj na konci dubna vyhlásí druhou výzvu v rámci první vlny kotlíkových dotací. K dispozici kraj bude mít celkem 8 milionů korun.

Karlovarská krajská nemocnice, nemocnice v Karlových Varech.
Krajskou nemocnici bude nově řídit tříčlenné představenstvo
Pro ženu, která v sobotu spadla do řeky z Ostrovského mostu, přiletěl vrtulník.
VIDEO: Žena spadla z mostu do řeky, skončila v plzeňské nemocnici