Karlovy Vary už mají chytré lavičky i odpadkové koše a nyní také dvacet ovcí. Podle náměstka Petra Bursíka (ODS) budou tyto přírodní sekačky na trávu ekologičtější a ekonomičtější.

Do ovocného sadu u Pražské silnice stádo vypustily Lázeňské lesy (LLKV). „Je to první pokus, a pokud se osvědčí, budeme hledat i jiné lokality, kde bychom mohli ovce využít,“ dodal náměstek Bursík.

Sad se vzácnými odrůdami ovocných stromů.Zdroj: Magistrát města Karlovy Vary

V třešňovce na Staré Pražské byla dříve tráva celoplošně sekána, shrabána a odvážena do kompostárny. „Pastva tedy bude přírodě bližší variantou údržby vzácného porostu. Pohled na pasoucí se ovce navíc bude zajímavým zpestřením pro cestující přijíždějící do Karlových Varů,“ uvedla Martina Nentvichová, projektová manažerka LLKV.

Dvě bahnice a 18 jehňat zapůjčil na letní pastvu soukromý zemědělec. Napájení ovcí je podle Bursíka zajištěno z nádrží. O doplnění vody se v rámci vzájemné spolupráce stará Správa lázeňských parků. „V případě nepříznivého počasí najdou zvířata kryt v propustku pod Starou Pražskou silnicí a na zimu se vrátí ke svému chovateli. Pokud nebude 20 ovcí stačit na vypásání sadu, bude jejich počet navýšen o dalších deset,“ doplnil Bursík. Se zavedením postu bači město podle něj nepočítá.

Sad třešní a višní o rozloze 2,2 hektaru u Pražské silnice je podle manažerky LL KV svým zastoupením ovocných dřevin v Karlovarském kraji unikátní. „Roste tam 190 stromů. Dvě třetiny z nich byly vysazeny pravděpodobně před druhou světovou válkou. Najdeme tam několik desítek starých odrůd. Mezi nejvzácnější patří Lyonská raná třešeň, žlutoplodá třešeň Droganova, měkkoplodé odrůdy Kaštánka a Růžovka. Mezi ovocnářské klenoty patří také pěstované odrůdy višní Amarelka královská, Královna Hortenzie nebo Sladkovišeň raná,“ doplnila manažerka.

Bezpečí zvířat zajišťuje 450 metrů dlouhá zeď podél silnice, kterou doplní dalších 150 metrů oplocení z dřevěných kůlů a lesnického pletiva.

„I když je sad oplocený, bude nadále přístupný pro všechny obyvatele, kteří mají zájem ochutnat směsici starých odrůd. Je však důležité dodržet zákaz vstupu psů a pořádně zavírat vstupy do sadu, aby nedošlo k ohrožení ovcí,“ upozorňuje ředitel LLKV Stanislav Dvořák.

Pro Lázeňské lesy Karlovy Vary, které mají sad ve své správě, znamená pastva úsporu nákladů za sečení trávy.