„Doporučila nám to řídící skupina pro nominaci při Ministerstvu kultury. Dokumentace k zápisu je sice úplná, způsobilá a úspěšná, což konstatovala příslušná komise v Paříži, ovšem získáme tak čas na oponenturu tak zvaného kritického přítele a tyto připomínky do nominace zapracujeme,“ vysvětlil primátor Kulhánek.

Nominace se připravuje více než deset let a kvůli počtu zastoupených měst je velmi složitá. A včera se jí na okraj zabývala i Sobotkova vláda v demisi, která schválila návrh Ministerstva kultury na rozšíření památkových zón Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní, které se tak povyšují na městské památkové rezervace. Například v Karlových Varech do této rezervace nově patří část historických vil v Tuhnicích a Drahovicích.

Do karlovarské památkové rezervace je podle náměstka Jiřího Klsáka (KOA) nově začleněna i tak zvaná terapeutická krajina, tedy promenádní trasy v lázeňských lesích včetně historických staveb, vyhlídkových míst, kapliček, rozhleden a odpočinkových míst. A to od Doubské výšiny po Goethovu vyhlídku. V Mariánských Lázních jde podle náměstka Klsáka o území ještě větší. „Pro lidi se nic zásadního nemění. Památková rezervace neznamená, že se zvýší omezení,“ zdůraznil náměstek.

Povinnosti ale majitelům nemovitostí v rezervaci přece jen přibudou. Při stavebních zásazích si budou například muset vždy vyžádat stanovisko památkářů. Na to upozorňovali i někteří karlovarští opoziční zastupitelé, když letos v březnu památkovou rezervaci schvalovali. Někteří z nich poukazovali na to, že je příliš rozsáhlá a například Otmar Homolka (O co jim jde) žádal město, aby lépe informovalo o vlivu vytvoření památkové rezervace na stavební vývoj v Karlových Varech. Nominační dokumentaci k zápisu na seznam světového dědictví by chtělo jedenáct evropských lázní podat v centrále UNESCA během příštího roku a v lednu 2019 by mohla být oficiálně přijata. Kromě českých lázní se o vstup uchází ještě Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, Baden u Vídně, Bath, Montecatini Terme, Spa a Vichy.