"Drillfest pořádáme pravidelně v Praze už od roku 2007, poslední dva roky jsme měli pauzu kvůli covidu. Před čtyřmi lety jsme poprvé vyrazili s exhibicí i mimo hlavní město a přibrali k tomu Plzeň. Od té doby vždy přidáváme k Praze ještě jedno město a letos jsme si vybrali právě Karlovy Vary," uvedl velitel Posádkového velitelství Praha plukovník Radek Šíba. Na mezinárodní přehlídce exhibičních vystoupení jednotek čestných stráží se vedle České republiky účastní vojáci z Maďarska, Německa, Polska, Slovenska, Rakouska a Slovinska.

Ilustrační foto.
Trojice mužů v kuklách vtrhla do bytu na Karlovarsku. Chtěla peníze i drogy

Čestná stráž jsou ceremoniální jednotkou a v České republice zajišťuje akty pro nejvyšší představitele státu a významní zahraniční hosty, nemá na starosti Pražský hrad. "V současné době mám pod sebou 160 lidí. Účast na exhibicích sahá mimo jejich pracovní povinnosti," pokračoval velitel.

Jak doplnila nadporučice Marcela Němcová z Posádkového velitelství Praha, celou choreografii si vymýšlejí vojáci sami. "Doma si pak k tomu stříhají i hudbu. Zajímavostí naší jednotky je, že má vždy ve svých řadách minimálně dvě ženy," dodala Němcová.

A co na se diváci exhibice, která začíná ve 14 hodin a bude trvat přibližně dvě hodiny, mohou těšit? Střílet se rozhodně nebude. Vojáci ve svých přehlídkách většinou používají ceremoniální pušku, kterou vyhazují, prohazují a různě s ní točí, nebo si vyměňují pušky mezi sebou. Po vystoupení v Karlových Varech následuje to pražské 2. června.

Dopravní terminál Městská tržnice se mění.
Rekonstrukce Tržnice musí být hotová do 15. června