„Tentokrát jsme měli Vánoce poměrně klidné. Řešili jsme jen nějaké kosti v krku, hypertenzní krize, nevolnosti, ale nezaznamenali jsme ani žádné větší úrazy. Nebyl sníh, takže se to obešlo bez zlomenin,“ zhodnotil vánoční noc Andrej Farkaš, lékařský ředitel Nemocnice Sokolov.

Zdravotníci ale upozorňují, že vánoční svátky mají výrazný vliv na lidskou psychiku. „Během svátků vzpomínáme na své blízké, kteří třeba již nejsou mezi námi v důsledku úmrtí, nebo v naší mysli doznívají dozvuky nepříjemných rozchodů a podobně. To vše pak může vést k bilancování, vzniku pocitů beznaděje i ke zkratkovému, nebo dokonce plánovanému, pokusu o ukončení života. Vánoce jsou emočně vypjatější než běžné dny,“ konstatoval Tomáš Turek, primář psychiatrického oddělení Nemocnice Ostrov. Podle něho nyní psychiku lidí nepříznivě ovlivňuje i zhoršování ekonomické situace a narušení sociálních vazeb v důsledku epidemie covid.

Štěpán Romuald Rob při žehnání znovuzapálení pece ve sklárně Moser.
Farář, který jezdívá za lidmi na skútru: Na nenávist nelze odpovídat nenávistí

Univerzální rada, jak se vyrovnat s vánočními depresemi, ale neexistuje. „Je to nutné řešit vždy individuálně. Výrazně může pomoci, pokud lidé v podobných obtížích mají rodinné zázemí, nebo kamarády, kteří by jim mohli pomoci s řešením a třeba trávit svátky společně. Ale je tady i možnost obrátit se preventivně na odbornou péči, s čímž se běžně setkáváme i u nás v Ostrově,“ uzavírá primář.