Častější pohled na výrobu skla umožní otevření nového návštěvnického centra, řekl ředitel firmy Antonín Vlk. Návštěvnické centrum začne budovat sklárna letos na podzim, kdy se pustí do první části velkého projektu. V úvodní etapě, kdy bude přestavěna vstupní budova, počítá sklárna s náklady kolem 20 milionů korun. V opraveném objektu bude nová komerční vzorkovna, prodejna a sklady. Novou podobu dostane i muzeum, uvedl Vlk.

"Sklárna patří k zajímavostem města a chceme, aby byla atraktivní i pro jeho návštěvníky. Současné prostory pro veřejnost už příliš nevyhovují," poznamenal ředitel. Na rozdíl od sobotní prohlídky, kdy mohli lidé do sklárny pouze v doprovodu a obdivovali na hutním provozu broušení, zlacení, leštění zlata a rytí skla, příště si už vystačí i bez průvodců. Umožní to druhá etapa stavby centra pro návštěvníky. Měla by navázat na etapu první, která skončí příští rok na jaře.

"Mezi historickými objekty sklárny má mimo jiné vzniknout skleněný spojovací tunel, z něhož by bylo vidět do provozů. Náklady na druhou etapu se pohybují kolem 15 milionů korun," uvedl Vlk. Ve svých plán na zatraktivnění sklárny nechybí úprava prostranstvích před areálem. To ale přijde na řadu patrně až po dokončení návštěvnického centra. Vzniknout tady má nové parkoviště pro veřejnost. Současné, určené zaměstnancům, se přesune dovnitř za plot sklárny.

V budoucnu by mohlo dojít i na pozemky Moseru mezi sklárnou a řekou Ohří. "Nabízejí se k různým aktivitám spojeným s využíváním volného času. Zatím ale zcela konkrétní plány na jejich využití ještě nemáme," dodal Vlk. Sklárna Moser Karlovy Vary po loňské ztrátě kolem tří milionů korun očekává letos zisk asi 13 milionů korun. Předpokladem pro dosažení tohoto výsledku je dostatečný počet zakázek, které má firma uzavřeny téměř do konce roku. Problémem pro Moser tak spíše bude, jak velkému zájmů zákazníků vyhovět z hlediska výrobní kapacity sklárny a rovněž kvůli dlouhodobému nedostatku kvalifikovaných sklářů.