Bouřlivá diskuse na sociálních sítích se strhla kvůli možnému přejmenování karlovarské Moskevské ulice. A ještě bouřlivěji bylo po sobotní happeningové akci Milion chvilek pro demokracii, jejíž aktivisté symbolicky přelepili označení ulice modrožlutými barvami a nazvali ji Kyjevská. Mnoho Karlovaráků nad tímto počinem kroutí nechápavě hlavami, další to považují za dobré gesto. Například jeden z čtenářů do redakce Deníku napsal: " Jen proto, co se teď děje mezi Ukrajinou a Ruskem, tak budeme přejmenovávat ulice jako po roce 1989? Moskva jako starobylé nádherné město za nic nemůže. Ze své pozice novináře byste mohla toto sdělit, že "trestat" město za činy lidí je projev hlouposti."

Jak to tedy bylo historicky s názvem této strategické ulice, kde sídlí okresní soud či magistrát města? "V letech 1906-1914 je v Adresáři historického vývoje názvů ulic v Karlových Varech podchycena tato ulice jako Habsburgerstrasse. V roce 1934 se jmenovala Donitzerstrasse. K témuž roku je vedená i jako Hans Heilingstrasse. V roce 1946 se objevuje už označení Moskevská," informoval zaměstnanec karlovarského muzea David Čech.

Ilustrační foto.
Končíme, vzkázal Karlovarský kraj do Moskvy a Irkutska

Ulice dostala tedy své současné jméno po druhé světové válce na základě užšího vztahu mezi naší zemí a Sovětským svazem. Tuto informaci potvrdil karlovarský historik a zastupitel Jiří Klsák, který se sobotní akce účastnil jako místní aktivista. "Je to evidentní, a nejde jen o tuto ulici," konstatoval.

Dodal, že policie přelepení ulice odstranila ještě v sobotu v podvečer. "Pokud budeme řešit možné přejmenování ulice, tak zřejmě na řádném jednání zastupitelstva. Je k tomu ale potřeba přistupovat s rozmyslem. A je potřeba brát také v úvahu, že je zde nejvíce zapsaných lidí. Proto není změna názvu jednoduchá," dodal historik.