„Motýlí dům je nákladově velmi náročný na provoz. Proto jsem rád, že jej navštívil dostatek hostů pro uchování provozu i pro tento rok. Nyní je jen na nás, abychom tuto výletní atrakci učinili natolik zajímavou, aby se k nám lidé vraceli. Snad k tomu novinky pro rok 2016 přispějí," uvedl provozovatel Diany Michael Kučera.

Během plánované rekonstrukce budou zdi obloženy speciálním přírodním materiálem, který zamezí kondenzaci vodních par a vzniku plísní. Prostředí bude tedy čistější a esteticky příjemnější.

Letová zóna bude dále osazena větším množstvím informačních tabulek ze života motýlů a zajímavostmi z jejich chovu. „Svou profesionální péči dostanou také přítomné rostliny, které nám během sezony razantně vyrostly," dodal.

Než započne samotná rekonstrukce, nebude zde jediný motýl. „Motýly, respektive jejich kukly, jsme přestali od dodavatele včas objednávat, tak aby přítomní obyvatelé domu do uzavření letové zóny přirozeně dožili. A naopak, před opětovným otevřením objednáváme velké množství kukel, a to už nejméně čtrnáct dní dopředu, aby se ke dni otevření vylíhlo dostatečné množství nových motýlů," popsal Kučera s tím, že stávající housenky budou přesunuty do speciální místnosti mimo, aby mohly v klidu žít a posléze se zakuklit.

Po opětovném otevření se návštěvníci mohou těšit na dvě velké novinky.

„Rádi bychom u nás letos organizovali tematické měsíce, jako například thajský duben, africké září a podobně, ve kterých bychom hostům ukázali ve velkém rozsahu specifické druhy motýlů z jednotlivých geografických oblastí světa. Expozici by doprovázely edukativní tabulky se zajímavostmi a specifiky takto vybraných druhů," vysvětlil plány provozovatel.

Konkrétní plán tematických měsíců zatím ještě není znám. Vše se musí ještě doladit s českou legislativou.

Další novinkou má být rovněž druhové obohacení přítomných motýlů. V plánu je pořízení opravdových motýlích ´lahůdek´. Mezi nimi nebudou chybět například motýli z Madagaskaru či největší motýl na světě Atlas Attacus, který má rozpětí křídel od 25 do 30 centimetrů.

„Hostům tedy doporučuji sledovat náš web www.dianakv.cz nebo facebookovou stránku Motýlí dům Karlovy Vary, kde budeme další novinky průběžně zveřejňovat," dokončil Michael Kučera.