„Je to hrůza musel jsem jet celou cestu na dvojku, moc jsem toho neviděl a to jsem byl rád, že jsem vůbec dojel. Všude jsem potkával stojící auta a o bouračky nebyla nouze. V Karlovarském kraji to byla totální hrůza až v Ústeckém se to trochu zlepšilo. Vypadá to, jak kdyby silničáři zaspali, nebo nevím,“ prohlásil řidič Stanislav Švarc z Karlových Varů.

„Bylo to opravdu hrozné, chtěl jsem jet na hory, ale raději jsem to vzdal,“ dodává další z řidičů.

Komplikace připouštějí také silničáři. „Zima nás nepřekvapila, ale arktické počasí způsobilo starosti, abychom dokázali udržet silniční síť ve sjízdném stavu. Problém byl také s chemickými prostředky, protože ty nejlépe fungují do mínus osmi stupňů a pak se stávají neúčinnými a doba jejich působení je delší. Proto na silnicích zústávaly zbytky sněhu, museli jsme více spoléhat na mechanické odklízení sněhu,“ potvrdil Miroslav Toman, vedoucí provozního střediska krajských silničářů v Otovicích.

Míst, kde jsou s dopravou vždy v tomto počasí problémy je podle něj celá řada. „Tak je to například výjezd na Prahu, poté směr Chomutov – Damice, Boč apodobně. Zároveň jsou to samozřejmě horské oblasti, jako Boží Dar, nebo Klínovec. Situaci průběžně monitorujeme, máme k dispozici například kamery, které nám ukazují situaci na silnicích. Nejdříve začínáme s údržbou rychlostních silnic, které musí být vždy průjezdné do dvou hodin a silnice druhých a třetích tříd pak musíme ze zákona zprůjezdnit do 24 hodin,“ doplnil Toman.

Často však prý komplikují dopravu i samotní řidiči. „Je potřeba mít řádnou zimní výbavu, umět sundat nohu z plynu a zbytečně neriskovat. To je rozhodně hodně důležité. Lidé by se měli obrnit také trpělivostí. Trasa našich vozů je zhruba třicet nebo čtyřicet kilometrů, což zabere zhruba hodinu takže nemůžeme být hned všude,“ doplnil Toman.

Počasí by se v dalších dnech už mělo trochu umoudřit. „Máme předpovědi, podle kterých by Vánoce měly být rozhodně s příjemnějšími teplotami, tak snad se vyplní,“ řekl vedoucí provozního střediska v Otovicích.

Silničáři také nabádají řidiče, aby vyjížděli do horských oblastí pouze s řádnou zimní výbavou, a nezapomínali ani na řětezy a další nezbytnosti. „Ušetří to spoustu zbytečných starostí a člověk má větší jistotu že dojede v pořádku,“ dodal Toman.