Nadšení sběrači borůvek, kterým někteří přezdívají modré zlato, budou mít letos možná smůlu. Při současném počasí totiž hrozí, že keříky s oblíbenými lesními plody pomrznou.

Ve vyšších polohách tomu zatím vše nasvědčuje. Například na Klínovci se v těchto dnech objevil sníh a bílý poprašek měli na střechách také obyvatelé Božího Daru.

„Teploty klesly až ke dvěma stupňům. Nemrzlo jen díky oblačnosti, ale vše ještě může přijít," upozornil Rudolf Kovařík, který v klimatologické stanici v Šindelové sbírá pro plzeňský hydrometeorologický ústav data.

Podle něj stačí i krátkodobé vyjasnění a teploty rázem spadnou pod nulu.

„Borůvky lesní v těchto dnech kvetou, pokud začne mrznout, bude zřejmě po letošní úrodě," myslí si Kovařík s tím, že obdobná situace byla i v loňské sezoně.

„Bylo toho málo, lidé, kteří sem pravidelně na borůvky jezdí, si stěžovali," zavzpomínal.

Pokud mráz květy borůvek spálí, dá se očekávat, že jejich ceny na regionálním trhu vyletí nahoru.

To se samozřejmě dotkne jak výkupen, tak koncového spotřebitele.

„Hlavní sezona borůvek teprve přijde, na přelomu června a července. Teprve poté, jak dopadne úroda, začneme stanovovat ceny," řekl Radim Homolka ze zavedené výkupny lesních plodů.

Ty se podle něj pohybují ve velkém rozpětí. „Začínají někde na 45 korunách za litr a končí až na stokoruně," upřesnil Homolka.

„Počasí je tedy důležité, čím méně plodů je, tím jsou logicky dražší," doplnil Homolka.

Sezona sbíraných borůvek lesních se ještě zdaleka nerozeběhla. Lidé tak v těchto dnech mohou koupit u obchodníků a na farmářských trzích větší, takzvané kanadské borůvky.

„Ty s lesními borůvkami ale nemají nic společného. Lidé si je pěstují v květináčích doma nebo ve velkém ve skleníku. Chuťově ale podle mne nejsou nic moc," řekl zelinář Karel Suchý z Karlových Varů.

Kanadské borůvky se v krajském městě prodávají v průměru za 40 korun za 100 gramů. „Je to drahé, moc je neprodáváme," připustil trhovec Nguyen Van Nam.

„Dříve jsem na borůvky jezdila do lesa, dnes už nemám tolik času. Takže když potřebuji na koláč nebo na knedlíky, zajdu si je koupit do obchodu," řekla Anna Valeriánová z Ostrova.

Martin Polák