Nízká novostavba ukrytá mezi domy v obci Kolová není nijak nápadná. Přesto je to muslimská mešita, což dokazuje i srpek měsíce místo korouhvičky na střeše.

Podle starosty Václava Kellnera ji postavili Kazaši a jde o soukromý objekt.

Svou modlitebnu mají muslimové i v Karlových Varech. V hotelu Thermal si pronajali jednu místnost, kam se při duchovním rozjímání mohou uchýlit.
„Zatím jediná stavba mešity, o které víme a kterou se zabýval karlovarský stavební úřad, byla mešita v Kolové. Ta je již v provozu. V Karlových Varech je podle našich informací pouze modlitebna v hotelu Thermal. Samosprávě Karlových Varů ani magistrátu zatím nebyl předložen žádný záměr na výstavbu další samostatné mešity na území města," uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

Mešita v Kolové vyrostla podle starosty Kellnera v souladu s územním plánem. Oficiálně se církevní stavba v lokalitě Za humny nazývá kulturně-společenské centrum se zázemím. „Kazaši se chtějí integrovat do naší společnosti. Nechtějí se separovat, ale žít s námi. Není to buňka žádných teroristů. Na požádání vám zde dveře otevřou," téměř naštvaně uvedl starosta na dotaz, co tomu říkají místní lidé. „Žádné protesty jsme nezaznamenali," zdůraznil starosta.

Přesto před několika lety se proti mešitě postavilo několik místních zastupitelů. „To byla taková mediální bublina. Zastupitelstvo se touto stavbou vůbec nezabývalo," odmítl byť náznak potíží starosta.

Stejné zkušenosti má s arabskými návštěvníky, kteří už čtyři roky využívají modlitebnu v hotelu Thermal, i ředitel Josef Pavel. „ Je to pro naše klienty z východu služba navíc. Muslimové zde mají vyčleněnou místnost, kterou si zařídili. Smlouvu máme s muslimskou obcí, která nám platí pronájem. Islám nevyznávají jenom Arabové, ale i naši hosté z Ázerbajdžánu, někteří Libanonci a hosté z dalších zemí. Je to naše obchodní strategie, orientujeme se na klientelu z Blízkého východu a nemáme s nimi žádné problémy," doplnil Josef Pavel.