V karlovarském muzeu pak probíhá rekonstrukce za 30 milionů, kterou kraj zaplatí celou z vlastních zdrojů. Přeměnu špýcharu chebského františkánského kláštera na Art Centrum Galerie G4 za 23 milionů kraj také hradil ze svého. Přestože se na tyto akce snažil získat evropské dotace, úspěšný nebyl. U špejcharu je kvůli komplikacím kraj odmítl sám a karlovarské muzeum se muselo smířit s tím, že z norských fondů původně přislíbenou dotaci také neobdrží.

„Možná se s touto rekonstrukcí mohlo počkat a žádat znovu. Ještě jako opoziční krajský zastupitel jsem byl proti tomu, aby vše platil kraj. Tuto investici pokládám za marnivost. Když jsme ale loni v březnu s novou koalicí do vedení kraje nastoupili, rozjetý vlak už nešlo zastavit, " uvedl náměstek Zahradníček. Ten si nyní chce ohlídat, aby se projekt obnovy karlovarského muzea neprodražil. „Chci si na to dohlédnout. Zatím jedou v limitech a doufám, že to tak zůstane," uvedl náměstek. K obavám má důvod. Krajský rozpočet má totiž kultura snížen o deset procent, a musí tak šetřit, kde se dá. A peníze potřebují nejen muzea. Podle náměstka Zahradníčka jde o drastické snížení financí, proto je to námět k přemýšlení. „V úvahu připadá buď spoluúčast měst na financování muzeí, v kraji máme tři tyto příspěvkové organizace a jejich další pobočky, nebo aby si města některé pobočky převzala," vysvětlil náměstek. Jde například o Becherovu vilu v Karlových Varech, Královskou mincovnu v Jáchymově nebo Letohrádek v Ostrově.

Zahradníček zdůraznil, že zatím jde pouze o námět. „Nechci nic rozbombardovat, ale zamyslet se musíme. Krátit peníze je nutné. Šlo by o podobné jednání, jako nyní vede kraj s Karlovými Vary, které si přebírají zřizovatelství základní umělecké školy a domu mládeže. Zkrátka hledáme cestu," upřesnil náměstek Zahradníček, který tento námět už předložil krajské radě. Podle primátora Kulhánka (KOA) město nic z principu odmítat nebude. „Už nyní propojujeme některé aktivity s krajem a dokážeme se na spolupráci domluvit," uvedl.

Muzeum v Sokolově

Při provádění naplánovaných oprav v sokolovském muzeu narazili dělníci při odhalení stropu v jihovýchodní věži po odstranění policového systému, který byl až ke stropu, na ztrouchnivělé trámy. Strop se tak začal bortit. Muzeum proto muselo vyklidit depozitář mineralogie nad touto místností a urychleně řešit havarijní stav. „Při vyklizení depozitáře mineralogie jsme navíc zjistili, že zpevnění podlahy, prováděné v akci Z v osmdesátých letech minulého století, ke kterému neexistovala žádná projektová dokumentace, není dostačující. Vzhledem k tomu, že strop se nachází v památkově chráněném objektu, je snaha o co nejmenší narušení stropu a omítek. Havarijní stav nyní řeší opravu stropu a zpevnění podlahy depozitáře mineralogie," řekl ředitel Muzea Sokolov Michael Rund. Mimořádná oprava bude stát asi půl milionu korun.