Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mým ideálem je, aby vznikla moderní krajská nemocnice

Karlovy Vary - Rozhovor Deníku s Petrem Svobodou, generálním ředitelem Karlovarské krajské nemocnice

27.8.2013 2
SDÍLEJ:

Petr Svoboda před nemocnicí v Kalových Varech.Foto: Martin Polák

„Lidé v Karlovarském kraji nejsou občané druhé kategorie. Proto si zaslouží krajskou nemocnici," tvrdí Petr Svoboda, generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice (KKN) a zároveň předseda představenstva. A na této vizi chce pracovat. My jsme se ho proto zeptali:

S jakou ztrátou nemocnice počítá?

Přibližně jde o 118 milionů korun. To byl i odhad minulého vedení nemocnice a byl velmi realistický. Vše zkomplikovala úhradová vyhláška, která nám zaručuje pouze devadesát procent příjmů oproti roku 2011. Připočteme-li k tomu inflaci a DPH, které u přístrojového vybavení stouplo na jednadvacet procent, pak jsou naše reálné příjmy na osmdesáti procentech. Faktury hradíme osm měsíců po splatnosti.

Jaké problémy, tedy kromě financí, nyní řešíte?

Akreditaci patologie. I zde pracují kvalitní lékaři a my je musíme zaplatit. Akreditaci musíme mít, abychom od pojišťovny obdrželi peníze za výkony, a to v plné výši. A k tomu musíme splnit řadu kritérií.

Krajská rada, která zároveň tvoří valnou hromadu KKN, nyní jedná o příspěvku pro KKN ve výši 64 milionů. Pomohly by vám tyto peníze?

Určitě. Mohli bychom v kratší době splácet naše pohledávky. Ale daleko více by nám pomohlo, kdyby ministr zdravotnictví prosadil změnu ve výši úhrad od pojišťoven. Snad k tomu dojde ještě letos.

Jaké novinky nemocnice chystá?

Přestavujeme pavilony a pracujeme na jejich údržbě. Získali jsme souhlas se zřízením iktové jednotky, proto dojde k dílčí reorganizaci nemocničních oddělení. Mým ideálem je, aby v kraji vznikla krajská nemocnice.

Ty jsou ve všech krajích v republice. Nemocnice v Chebu by zůstala, ale jako okresní. Pokud budeme mít v kraji tři okresní nemocnice, pak to není ideální. Podle mého názoru potřebujeme jednu krajskou nemocnici se všemi odbornými lékařskými pracovišti. Bude to ale boj.

Proč by to bylo pro občany výhodnější?

Získali by odbornou lékařskou péči na vysoké úrovni. V krajské nemocnici by vzniklo komplexní onkologické centrum. Toto odborné pracoviště mají všechny kraje s jednou výjimkou. Cheb má onkologii do roku 2015. Do té doby bychom chtěli vybudovat toto plnohodnotné oddělení v karlovarské nemocnici.

Souhlas odborné lékařské společnosti sice nemáme, ale to neznamená, že se o to nepokusíme. Vždyť zdejší onkologičtí pacienti musejí jezdit do Prahy nebo do Plzně, to je pro ně neskutečná zátěž. Podáme žádost znovu a pokusíme se tento stav zvrátit. Záleží také na domluvě s ministerstvem a pojišťovnami.

Budete žádat o dotace na přístrojové vybavení z Regionálního operačního programu? Je reálná naděje, že bude znovu spuštěn.

Musíme být dobře přichystaní. Intenzivně pracujeme na předání naší žádosti, v tomto případě jde o 140 milionů korun.

Zatím jsme vyčerpali pouze dvacet milionů.

Připravujete se i na léčbu zahraničních pacientů, především z bývalé Ruské federace. Tak zvaných samoplátců. Jak jste s tímto projektem daleko?

Zdravotní turistika je současným byznysem a my se toho snažíme využít. Z lázní se jezdí pacienti doléčovat do Mnichova či do Prahy.

My jim můžeme nabídnout léčbu v naší nemocnici na vysoké úrovni. Nyní jsme zahájili jednání s firmami a snažíme se zjistit, o co by měly zájem. Pak je třeba stanovit cenu aby to bylo zajímavé pro obě strany. Není to jednoduché a nebude to hned. V případě, že bychom se domluvili, museli bychom přijmout rusky hovořící lékaře i zdravotní personál.

V čem spatřujete onu výhodnost?

Pro rusky mluvící hosty jsou Karlovy Vary pojmem. My jim například můžeme nabídnout komplexní kardiologickou péči. A to je právě ono. Jen s našimi českými pacienty bychom ji na sto procent nevyužili. Můžeme jim nabídnout i operaci srdečních vad a podobně. Prostě jde o to, aby se alespoň část zahraničních pacientů léčila zde.

To by ovšem znamenalo další modernizaci nemocnice a také další peníze…

Šlo by pochopitelně o mnohem větší investici, protože by to znamenalo postavit další pavilon. My už máme vypracované studie, jak by mohl vypadat. Dvě patra by zabírala onkologie, nahoře by byla umístěna kardiologie.

Pokusili bychom se získat evropské dotace, uvažujeme i o sdružené investici s ruskými podnikateli, kteří by pak nesli část rizika. Je to idea, která by vylepšila naše plány. A my uděláme vše pro to, aby to vyšlo.

A další plány?

Já jsem pro komplexní rekonstrukci nemocnice i v Chebu koncepci připravujeme na pět let dopředu. Opět by ale šlo o mnohem vyšší investici, než je plánovaných šedesát milionů.

Flikování vůbec nic nevyřeší, musíme se snažit vše udělat komplexně. Studii, jak by mohla chebská nemocnice v budoucnu vypadat, představíme tamním lékařům i vedení.

Autor: Ivana Kalinová

27.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení