Listopad a prosinec patří k měsícům, které mají myslivci nejraději. Lovecká sezona začala a jak lovci sami říkají, pro ně to jsou myslivecké žně. Desítky myslivců s naháněči míří do lesů většinou o víkendech. Pochopitelně musejí dodržovat pravidla honů a také nařízenou ohlašovací povinnost, kdy se lov koná.

Kromě srnců se může lovit vše. Zvěř spárkatá, jeleni sika, divoká prasata, mufloni i daňci. Na mušku si myslivci mohou vzít i zajíce, ovšem těch je už v lesích pomálu, a také bažanty. Ale i ti postupně mizí.

Honitby jsou prakticky všude a je třeba se proto při vstupu do lesa mít na pozoru. I když naháněči už mají kvůli zvýšené bezpečnosti na sobě reflexní vesty.

„Oblasti, kde se hromadně loví, zpravidla označovány nejsou. Lidé by proto měli být opatrní. Zakázat vstup do lesa jim nemůžeme. Já ale vždy říkám, že myslivec nemá střílet nikam, kam nevidí. A také musí zvážit každou ránu a s puškou zacházet s maximální opatrností," vysvětlil Václav Konopík, jednatel společnosti Lesy Žlutice. Právě ve žlutických lesích se přemnožili jeleni sika a mufloni a žlutické lesy doslova decimovali. Ožírají vše, na co přijdou, a žlutickým lesům tak vznikly velké škody. Jejich odstřel proto myslivci přivítali.

Podle Ladislava Cinegra, místopředsedy Okresního mysliveckého spolku Karlovy Vary, musejí myslivci naplnit plán odstřelu zvěře. „To, co je v daném roce předepsané. Například čtyřicet kusů srn, deset kusů vysoké a loví se také nemocná a přestárlá zvířata. Každý lov je třeba předem nahlásit na úřad, pod nějž daná honitba spadá. Tam je datum lovu vyvěšeno na vývěsce. Lidé na vesnicích zpravidla o honu vědí, ale ti z měst by měli být při vstupu do lesa ostražití. Loví se většinou o víkendech, to by měli mít na zřeteli například houbaři, kteří stále lesy pročesávají," varuje i Ladislav Cinegr. Podle myslivců není možné brát myslivost jako kratochvíli nebo ji zredukovat na pouhý lov. „Kdo se myslivostí zabývá poctivě, tak ví, že je to především o práci a nekonečné trpělivosti. Málokdo z nás vykonává myslivost jako své povolání. Jedná se především o zálibu, které věnuje spoustu a často i většinu svého volného času. To vše je na úkor jiných zájmů, rodiny atd… o finanční nákladnosti ani nemluvě," uvedl pan Milan, který se myslivosti věnuje už léta.

Co je možné lovit

- zajíc polní od 1. listopadu do 31. prosince, bažant královský od 16. října do 15. března,daněk skvrnitý od 16. srpna do 31. prosince, jelen evropský od 1. srpna do 15. ledna, prase divoké od 16. srpna do 31. prosince, jelen sika Dybowského od 16. srpna do 31. prosince a další zvěř