Slova se stávají činem. V úterý 28. března tak byla zahájena avízovaná výstavba další části D6, a to u Hořoviček na Rakovnicku. Dálnice D6 se tak prodlouží až na hranice Středočeského kraje ke křížení se silnicí I/27, kde vznikne nová mimoúrovňová křižovatka. Práce nabraly na dálnici spojující hlavní město se západním koutem republiky rychlé tempo, protože teprve nedávno, a to na začátku letošního února, byla zahájena výstavba úseku u sousedních Hořesedel, a u jen pár kilometrů vzdálené obce Krupá se už pracuje na stavbě nejdelší estakády dálnice D6.

„Nový dálniční úsek u obce Hořovičky zahajujeme těsně po zahájení sousedního úseku u Hořesedel. Na dálnici D6 tak nyní budou ve výstavbě celkem tři úseky a po zahájení výstavby mezi Lubencem a Petrohradem bude na D6 rozestavěno celkem 33 kilometrů dálnice. Není to jen D6, kde je momentálně rekordní rozestavěnost,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Úsek u Hořoviček bude dlouhý 5,2 kilometru a za 1,5 miliardy korun bez DPH ho staví konsorcium firem Berger Bohemia, Eurovia CS a a Stavby mostů. Hotový má být za dva roky stejně jako ten 9,2 kilometru dlouhý u Hořesedel, jehož náklady mají dosáhnout necelé 1,9 miliardy korun bez DPH, jeho otevření se plánuje také v roce 2025. Etapa u Krupé se má otevřít už v srpnu příštího roku. Část u Hořoviček bude spolufinancována z Fondu soudržnosti v rámci Programu Doprava 2021 – 2027.

Karlovy Vary na historických snímcích.
KVÍZ: Poznejte historická místa a objekty v Karlových Varech

„Stavba u Hořoviček navazuje na již zahájené obchvaty Hořesedel a Krupé a v současné době je tedy na dálnici D6 v realizaci souvislý jednadvacetikilometrový úsek. Na přelomu letošního a příštího roku předpokládáme, že přibude do výstavby ještě dalších dvanáct kilometrů mezi Petrohradem a Lubencem. Všechny místní obyvatele bych chtěl také ubezpečit, že kaplička blahoslaveného císaře Karla, která se nachází v trase dálnice, bude zachována a dojde pouze k jejímu posunutí,“ upřesňuje generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. A jak dodává Jan Studecký, tiskový mluvčí ŘSD, u Kolešova vzniknou na obou stranách dálnice odpočívky s místy pro parkování a čerpacími stanicemi.

Právě u Hořoviček v rámci prací na dálnici D6 přitom odhalili archeologové unikání nález. Jde o keramickou pec, která nemá ve středoevropském prostoru obdoby. V této lokalitě se jim podařilo zachytit také sídliště prvních zemědělců z doby neolitu. Jak zjistili, pozůstatky pocházejí z období neolitu 5500 až 4300 let před naším letopočtem, zajímavé nálezy dokládají osídlení Kelty. Nálezy archeologů dosvědčují v dané oblasti přítomnost hned několika kultur.

Nové úseky D6 zatím přibývají na území Středočeského kraje. Karlovarský kraj má přijít na řadu příští rok, kdy začne souběžně výstavba částí Olšová Vrata - Karlovy Vary a Žalmanov - Knínice. V roce 2025 má přijít na řadu Žalmanov - Olšová Vrata.