„Jedná se o třetí ročník cvičení, jehož cílem je prohloubit spolupráci jednotek protivzdušné obrany z několika aliančních zemí při ochraně vzdušného prostoru. Podobné cvičení proběhlo již v roce 2015 na území České republiky a o rok později na Slovensku. Pokaždé jej řídili vojáci toho státu, ve kterém se výcvik konal. V letošním roce se vedení ujali příslušníci ozbrojených sil USA,“ uvedl kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku.

Novinkou je podle Samcové to, že cvičení probíhá souběžně ve třech zemích. Vojáci tak během něj prověří i systém velení a řízení v rámci evropského vzdušného prostoru, kdy jednotky působící na území České republiky a Litvy budou řízeny z hlavního místa velení v Rumunsku.
„Jedním z hlavních cílů cvičení je zdokonalit činnost jednotek pozemní protivzdušné obrany a prohloubit spolupráci mezi koaličními jednotkami při společných vojenských operacích,“ poznamenal podplukovník Jaroslav Daverný, který řídí výcvik v České republice.

Na českém území cvičí více než pět set vojáků z šesti aliančních států. Většina jednotek je rozmístěna ve vojenském újezdu Hradiště, část vojáků ovšem působí i v prostorech 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích. „Čeští vojáci si procvičí schopnost velet a řídit jednotky pozemní protivzdušné obrany z několika států NATO,“ podotkl podplukovník Daverný.

Vzdušný prostor nad Doupovskými horami tak v těchto dnech střeží široké spektrum protiletadlových systémů. Čeští vojáci cvičí s protiletadlovými raketovými komplety RBS-70 a S-10M. Slováci se do cvičení zapojili s protiletadlovými komplety IGLA, Maďaři s komplety MISTRAL a Američané se systémy AVENGER. Litevci používají obdobně jako Češi protiletadlové komplety RBS-70. Na letecké základně u Náměště nad Oslavou pak působí česká jednotka vyzbrojená protiletadlovým raketovým komplexem 2K12 KUB. Protivníka vojákům simulují nejen prostředky českých vzdušných sil jako bojové letouny JAS-39 Gripen, L-159 ALCA či vrtulníky Mi-24, nýbrž i americké bojové vrtulníky AH-64 Apache.

Mezinárodní cvičení, jehož název lze přeložit jako Tobrucký odkaz či Tobrucké dědictví, připomíná hrdinství vojáků bojujících za druhé světové války u severoafrického přístavu Tobruk. „Společný výcvik aliančních jednotek vyvrcholí bojovými střelbami z protiletadlových raketových kompletů velmi krátkého dosahu,“ dodala ke cvičení Samcová.

Kdo cvičí?

Na českém území cvičí více než pět set vojáků z šesti aliančních států. A to České republiky, Litvy, Maďarska, Slovenska, Spojeného království a USA. Mimo území ČR jsou do cvičení zapojeni to vojáci z Lotyšska, Slovinska, Rumunska a Polska. Celkem se cvičení účastní na 2200 vojáků.