Je to taková skupinka českých babiček, jenomže poněkud nevšedních a přitom velmi elegantních. Jejich společným koníčkem jsou retro kočárky a reborny, tedy panenky, které vypadají jako skutečná miminka. Jejich majitelky jsou ovšem na označení panenky poněkud háklivé, a proto používají jen anglické oslovení reborn, což v anglickém originále znamená znovuzrozený. Cena rebornů se navíc od klasických panenek dost podstatně liší, ty nejlevnější lze totiž pořídit za 10 tisíc korun. A právě tato skupinka elegantních dam si dala dostaveníčko na karlovarském filmovém festivalu a budila tam velkou pozornost, protože potkat společně 12 noblesně oblečených babiček s nevšedními kočárky se jen tak zkrátka nevidí.

"Daly jsme se dohromady asi před pěti lety, a to velkou náhodou díky jedné facebookové skupině. Spojuje nás naše láska k retro kočárkům a rebornům. Scházíme se každý víkend vždy na jiném místě. Tentokrát jsme si vybrali Karlovy Vary a filmový festival," prozrazují na sebe ženy. Jsou si dobře vědomy, že strhávají pozornost, a proto někdy na výlety se svými reborny vyrážejí v klasických moderních kočárcích.

Subkulturní festival se ve Valči koná už po 12.
Elektrofestival ve Valči končí. Tolerujeme jen přírodní drogy, říká organizátor

Jejich miminka mají běžná česká jména, jako třeba Janička, a jejich babičky se o ně starají s láskou jako o ta živá - narovnávají jim dudlíky, hladí je a přikrývají je peřinkami. "Ano, jsme vlastně takové výletní babičky," směje se Taťána Hubáčková z Krajkové u Sokolova, která má doma jen tři reborny. "Toto je Maruška. Byla vyrobena na Slovensku a přišla mě na 15 tisíc korun," pokračuje.

Rekordmankou ve skupině je ovšem paní Jiřinka z Berouna. "Celkem mám 28 rebornů a třináct retrokočárků," uzavírá.

Reborn se svou podobou velmi podobají skutečným miminkům. Jsou ručně malované, vlásky jsou jim vpichované, řasy jsou lepené a nehtíky namalované. Mnohdy se používají i při terapiích.