Posezení pod hvězdami a sledování filmu. To je klasická letní kratochvíle, kterou však v regionu vyhledává čím dál tím méně lidí. A ne vždy v tom má prsty počasí.

Přitom sezona pro letní kino v Karlových Varech začala skvěle. Hned první den filmového festivalu si zde John Travolta přitančil uvést svoji filmovou klasiku Pomádu za účasti téměř 1400 návštěvníků. „Spolupráce s festivalem byla výborná, což potvrdily i skvělé návštěvy. I díky skvělé finanční politice, kdy lístek na Čechomory stál sto korun, jsme vytvořili rekord v návštěvnosti. V řeči čísel to bylo 4200 návštěvníků," řekl Petr Masák, jednatel společnosti KV City Centrum, která letní kino spravuje.

Mimo období festivalu už to však tak slavné není. „Už jsme měli i představení, na které nikdo nepřišel. Samozřejmě největší roli v tom hrálo počasí," říká Masák a zároveň dodává: „Nejvíc lidí, a to 115, nám zatím přišlo na český film Ve stínu." Ten potvrzuje i letošní trend, kdy se do letního kina chodí hlavně na kulturní akce. „Krom již zmiňovaného rekordu si dobře vedla i Partička. Navíc tento pátek zde máme další akci, a tak tajně doufám v tisícovku návštěvníků," uzavřel Masák.

Od července začalo po dvou letech promítat opět letní kino v letní scéně Městského domu dětí a mládeže Ostrov. „Zatím na představení přišlo přes dvě stě lidí. Pomyslný rekord vytvořil film Big Lebowski se svými 71 diváky," řekla za ostrovský dům kultury Martina Pavlasová. Ta i potvrdila, že kino bude fungovat i v příštím roce, dokonce i s novým plátnem.

O návratu k letnímu kinu přemýšlejí také v Tepličce. To zde muselo být loni z důvodů malé návštěvnosti uzavřeno. „Určitě bychom ho k nám chtěli vrátit. Musíme jen sehnat peníze na novou promítačku. Snad se to do příštího roku povede," vyslovila své přání nahlas starostka Tepličky Hana Bartošová.

Na Sokolovsku žádné stabilní letní kino diváci nenajdou. Minulý rok měli možnost zhlédnout pouze mobilní letní kino Biograf Láska. To tehdy v Sokolově a Lokti lákalo v prvních podzimních dnech na české komedie nebo volný vstup a zdarma čaj s kávou. „Nafukovací kino, které lze postavit během hodinky kdekoliv, to je Biograf Láska. Loňskou letní sezónu zakončil tento projekt v západních Čechách krátkou šňůrou promítání českých filmů," přiblížil provozovatel kina Radovan Auer. Letos nemá biograf zatím plánované žádné představení na Sokolovsku. Objednávat si je prý mohou obce a města. „Nejblíže budou mít diváci ze sokolovského regionu na nedaleký Boží Dar. Tam od 4. do 6. října proběhne festival outdoorových filmů," dodal Auer. Jde o celostátní putovní akci. Nebude to klasické letní kino, ale celodenní promítání, včetně například přednášek horolezců.

V současné době nefunguje stabilní letní kino ani v Chebu. Místní kulturní centrum však pravidelně zve na Kinematograf bratří Čadíků. Do budoucna by se ale situace mohla zlepšit. Uvažuje se o občasných projekcích v amfiteátru, který chce město Cheb zbudovat v místní Divadelní rokli. Právě tam už se kdysi promítalo. Amfiteátr by měl sloužit pro různé akce, jako jsou třeba Chebské dvorky, ale také pro letní biograf.