Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Karlovarského kraje se letos pustilo do výstavby ostrůvků v obcích na hlavním tahu do Plzně. Zatímco v Útvině jsou hotovy, v sousedním Krásném Údolí se teprve dokončují. Čas na to mají silničáři do konce letošního roku. Smyslem těchto ostrůvků je zbrzdit dopravu v obou obcích, které slouží řidičům jako takzvané průjezdové na hlavním tahu do Plzeňského kraje.

"Aktuálně dokončujeme ostrůvky v Krásném Údolí, kde zároveň rekonstruujeme i vozovku. To samé jsme už podnikli v Útvině. Smyslem je donutit řidiče, aby vjížděli do těchto obcí pomaleji," vysvětlil ředitel ŘSD Lukáš Hnízdil.

Starostové dotčených obcí tato opatření vítají. "Určitě to kvitujeme, protože dopravní situace u nás je opravdu tristní, obzvláště směrem k Bečovu," reagoval staronový starosta Krásného Údolí Martin Frank. Směrem od Bečova nad Teplou ke Krásnému Údolí je totiž kopec dolů, a tak někteří řidiči vjíždějí do této obce vysokou rychlostí. "Tento úsek byl pro nás stěžejní. Chtěli jsme sem umístit brzdící semafor, který se nachází například ve Vřesové, ale policie nám ho nedovolila," konstatoval starosta Frank.

Ustavující zastupitelstva Karlových Varů
Rozhodujete mocensky, napadla opozice ve Varech koalici. Ta to odmítá

Starostka Útviny Lenka Straková zase zdůraznila, že přejít hlavní silnici, která slouží jako spojka mezi Karlovými Vary a Plzní, je problém a velmi nebezpečné. "Někteří řidiči naší obcí v podstatě prolétnou, tak jedou rychle. Není proto divu, že přejít přes hlavní silnici není u nás právě jednoduché. Samozřejmě jsme tedy výstavbu těchto ostrůvků uvítali, protože to snad donutí řidiče, aby při vjezdu do Útviny sundali nohu z plynu," poznamenala starostka Straková.

Jak v Útvině tak Krásném Údolí se souběžně s touto akcí obě obce pustily do úprav komunikací podél hlavního tahu. "Silnice u nás byla dost široká, což na některé řidiče působilo, že to mohli rozjet. My jsme kolem ní za peníze z našeho rozpočtu vybudovali chodníky ze zámkové dlažby, takže se zúžila, a také jsme zrekonstruovali autobusové zastávky," dodala starostka Útviny.