Atmosféra filipojakubské noci, která každoročně vždy připadá na 30. dubna, je vždy ohňová, veselá a někdy i tajemná. A má mnoho názvů. Nejčastěji ji všichni známe jako den, kdy se pálí čarodějnice, ale také se jí jinak říká Walpuržina noc či Beltine. Letos bylo nezbytnou výbavou všech kromě teplého oblečení i deštník a pláštěnka.Vatry vzplály na mnoha místech Karlovarska i letos, Karlovy Vary nevyjímaje. „V Karlových Varech se akce konala v režii Lázeňských lesů a za podpory města. Pro děti byl připraven skákací hrad a spousta soutěží o sladké ceny. Potěšilo je i představení Divadélka z bedny. Hřebem večera bylo zapálení vatry a spálení čarodějnice přesně ve 20:13. V Karlových Varech tento čas tradičně určuje letopočet," uvedla Helena Kyselá, mluvčí magistrátu.

Čarodějné mystické duchovno prožili 30. dubna i návštěvníci Horního hradu. Ohně tady vzplály v 18 hodin a náladu rozpálila nejen proudící medovina a dobroty z hradní udírny, ale i Viktor Braunreiter se svým Pouličním divadlem. „Kapely Levoruký Eda a Čarodějný Band zahrály v kostýmech ty nejkrásnější skladby z českých pohádek," uvedli organizátoři.

V Ostrově se slet čarodějnic a čarodějů konal na letní scéně městského domu dětí a mládeže. Začátek byl v 17 hodin. Malé čaroděje a čarodějky čekala výuka Almíry Paznechtové v oborech tanec, čarování, věštění, zaklínání a ovládání koštěte. Volila se i královna sabatu a na závěr shořela nejošklivější čarodějnice.

K planoucím ohňům už tradičně patří stavění májek. Což je samo o sobě namáhavé, ale to zdaleka ještě není vyhráno. Aby někdo májku neukradl, musí se po celou noc poctivě hlídat. V Andělské Hoře ji včera stavěli na náměstí, což bylo cílové místo pro čarodějnický rej. Ani zde nechyběly soutěže o nejhezčího čaroděje či čarodějku či o nejhezčí vyrobenou čarodějnici.

V Toužimi byly s ohledem na probíhající rekonstrukci náměstí budou oslavy omezené a spíše symbolické. To v Nové Roli si vzali tradiční stavění májky pod patronát dobrovolní hasiči a město. „Město se na akci podílí částkou pěti tisíc korun. Je to pro nás tradiční akce, do níž se snažíme zapojit místní děti i školáky, například formou hudebních vystoupení," uvedla starostka Jitka Pokorná. Tradiční krušnohorské stavění májky a pálení čarodějnic se konalo i v Perninku, fotbalové pálení čarodějnic bylo připraveno v Bečově nad Teplou. Předcházel mu fotbalový turnájek.

„Doporučoval jsem všem deštník a svetr. V úterý se ochladilo a navíc přišel dášť, dnešek už ale bude lepší," uvedl pozorovatel hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík