Dubina byla založená na klášterním území ve 13. století, ze stejného století pochází i kruhové tvrziště, jehož devastace byla dovršena těsně před pádem totality. K jakému účelu tvrz opravdu sloužila, se dodnes přesně neví. Faktem ale je, že krajina kolem Dubiny patřila od 13. století oseckému klášteru, a zdejší tvrz byla zřejmě jeho součástí. Velmi poškozena měla být při husitských válkách, kdy hejtman Jakoubek z Vřesovic táhl z Andělská Hory na Ostrov.

"Tvrz fungovala pravděpodobně jako strážní věž, která hlídala obchodní cestu z Ostrova do Radošova. Stávala na skále poblíž soutoku Dubinského potoka s Ohří, dodnes se z ní zachovaly v podstatě jen skalní prvky," vypráví starosta Šemnice Vladislav Tůma.

Pozemky, na nichž bývalé tvrziště stojí, přitom ještě donedávna nepatřily obci. "Získala je jedna paní v restituci a obec je od ní za 240 tisíc korun odkoupila. Jde o poměrně velkou rozlohu, a to 7 tisíc metrů čtverečních," říká šemnický starosta.

Obec chce na místě vybudovat klidovou zónu. "Umístíme sem lavičky, bude tu pěkné posezení, protože lokalita nabízí pěkný výhled. Aby byla lépe přístupná pro lidi, postavíme tu lávku přes Dubinský potok. Chceme se do toho pustit příští rok, ale musíme být citliví, protože se jedná o historické místo a nebudeme moci proto použít ani těžkou techniku," pokračuje starosta Tůma. Do revitalizace území, která počítá s vyčištěním od vzrostlých náletů, chce obec investovat jeden milion korun.

close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in Tvrz v Dubině v novodobé historii zatím žádným velkým archeologickým průzkumem neprošla. "Jsme ale s obcí domluveni, že jakmile budou chtít místo zkulturnit, budeme se na tom podílet. Místo je dnes velmi zarostlé," konstatuje archeolog z karlovarského muzea Jiří Klsák.

On i starosta Šemnice ale připomínají, že archeologické průzkumy zde už před více než sto lety provedl Gustav Kutschera. "Bylo to v roce 1910. Gustav Kutschera byl profesorem na zemědělské škole v Dalovicích. Udělal zde vykopávky a přitom jako první určil přibližnou velikosti tvrze," dodává starosta Tůma.