"Balada pro banditu" je muzikál, natočený Vladimírem Sísem v roce 1978 podle stejnojmenné divadelní hry Milana Uhdeho na motivy Nikoly Šuhaje loupežníka Ivana Olbrachta. Ve filmu vystupují herci brněnského Divadla Husa na provázku. Film je stylizovaný záznam divadelního představení konaného v přírodě.

K zřícenině hradu se váže i řada poutavých příběhů a pověstí. Jedna z nejznámějších je ta o princezně Alvíně. "Dle pověsti se princezna Alvína, dcera krále Tristana, jenž byl potomkem slavného krále Artuše, zamilovala do svého nevlastního bratra Ursina. Toho Tristan jako malého chlapce zachránil před roztrháním medvědem. Romantický vztah Alvíny a Ursina se však králi znelíbil, a tak se rozhodli spolu utéct do Čech, kde se vzali a žili. Díky jejímu andělskému srdci se toto místo stalo známým jako Andělská Hora," vypráví příběh starostka Andělské Hory Miroslava Křimská. Příběh o lásce a dobrodružství je také zachycen na filmovém plátně, konkrétně ve filmu "Hora jménem andělská" z roku 1993.

Příběhy opuštěných budov.Příběhy opuštěných budov.Zdroj: Deník

Historie hradu Andělská Hora není zcela bez mráčku, neboť za svou existenci několikrát vyhořel. Při posledním požáru během dobývání hradu Švédy vypálená vesnice a žhavé uhlíky zapálily hrad. V průběhu let byl hrad částečně rozebrán a jeho kameny byly použity na stavbu domů v podhradí. Špatný stav zříceniny ohrožoval okolní rodinné domy.

Opravy zříceniny hradu Andělská Hora začaly v roce 2014, kdy byl podán projekt na konzervaci a obnovu této historické památky. "Tehdy jsme žádali ministerstvo kultury o dotaci v rámci programu záchrany architektonického dědictví, a od té doby každoročně provádíme postupné opravy," vysvětluje starostka. V rámci archeologických vykopávek se podařilo najít původní zdi jednotlivých paláců.

Příběhy opuštěných budov najdete ZDE>>>

Záchrana Andělské Hory sice představuje finanční náklady, ale přináší mnoho pozitiv. "Díky obnově zříceniny zaznamenáváme větší počet turistů v naší obci," potvrdila starostka. Její úsilí a snaha o zlepšení života ve své obci byly i několikrát oceněny cenou Zlatá stuha v soutěži Vesnice roku. Tato dobrovolná soutěž, pořádaná ministerstvem pro místní rozvoj spolu s dalšími partnery, hodnotí fungování komunity a obnovu venkova. Andělská Hora letos postupuje do celostátního kola, kde bude soutěžit s vítěznými obcemi z dalších krajů České republiky.

Zdroj: Šimon Bukovjan

Do historie Andělské Hory bezesporu patří také rok 1786, kdy zde oslavil své sedmatřicáté narozeniny německý básník, prozaik, dramatik a politik Johann Wolfgang Goethe. Karlovarsko bylo krajinou jeho srdce, kam často zajížděl za zdravím i půvabnými dívkami, kterým se dvořil. Také sem však jezdil na vlastivědné a mineralogické výlety. Již v době předbělohorské zde dokonce nechal tehdy svobodný pán Linhart Colonna z Felsu zřídit proslulou alchymistickou laboratoř pro autora pojednání o alchymii Jakoba Tentzela, který byl významnou osobou protihabsburské opozice a jedním z iniciátorů stavovského povstání i defenestrace na Pražském hradě.

Zmrzlina Karibik v Tuhnicích a Pepík a Vašík Štěrbovi.
Karlovarské zmrzliny: Hitem je nabídka na sociálních sítích

Jedním z faktorů, které přispívají k jedinečné atmosféře Andělské Hory, je i geologie místa. Během rekonstrukce hradu se objevilo mnoho zajímavostí. Například to, že zřícenina leží na vyvřelině sopečného vulkánu. Trachyt, který se zde nachází, má jiné vlastnosti než žula, která obklopuje zdejší kopce. To se projevuje i na vegetaci, která na Andělské Hoře roste. Celá tato kombinace přidává místu jeho jedinečný ráz.

Kolem hradu jsou rozmístěny i informační tabule, kde si návštěvníci mohou přečíst všechny podrobnosti o historii této památky. Dostatek penzionů a restauračních zařízení v Andělské Hoře umožňuje rodinám příjemný pobyt. Ať už vás přitahuje historie, pověsti, nebo pozitivní energie tohoto místa, návštěva Andělské Hory určitě stojí za to.

Andělská hora (zřícenina hradu)
Kde stojí: Andělská Hora je obec v okrese Karlovy Vary. Leží 10 km východně od Karlových Varů. Zřícenina se nachází v obci Andělská hora.
GPS lokace: 50.204381N, 12.962802E.
Kdy a kým byl postaven: První písemná zmínka o hradu Andělská Hora (tehdy nazývaný Englburg) pochází z roku 1402, kdy byl jeho majitelem Boreš z Rýzmburka.
Kdy a jakou zažil největší slávu: Natáčení legendárního filmu Balada pro Banditu (1978)
Odkdy a proč chátrá: Při posledním požáru během dobývání hradu Švédy vypálená vesnice a žhavé uhlíky zapálily hrad. V průběhu let byl hrad částečně rozebrán a jeho kameny byly použity na stavbu domů v podhradí. Od roku 2014 probíhají na zřícenině konzervační a opravné práce bývalého hradu.