„V celém Karlovarském kraji hnízdí odhadem pouze do pěti párů orlů mořských a ztráta každého dospělého ptáka i mláděte je citelná. Česká společnost ornitologická jen za letošní rok eviduje už 18 otrávených dravců, z toho 10 orlů mořských,“ informuje Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické.

„Uhynulý orel ležel přímo pod hnízdem, které bylo 35 metrů vysoko. Existovala ale šance, že na něm jsou ještě živá mláďata. Svou pomoc nabídl hasičský záchranný sbor, který se dostal s výsuvným žebříkem až ke hnízdu. Tam bohužel hasiči našli už jen mrtvé orlí mládě. Bylo mu pár týdnů,“ říká Pavla Tájková z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky z Regionálního pracoviště Správy CHKO Slavkovský les.

Z líčení v případu nájemné vraždy karlovarského vyhazovače.
Nájemná vražda karlovarského vyhazovače: V procesu se objevují nesrovnalosti

Vzhledem k tomu, že pták neměl známky vnějšího poranění, je velký předpoklad, že ho někdo otrávil. Nebyl by to první takový případ v České republice. Policisté proto na místě zajistili mrtvá těla samice i mláděte. Nyní se čeká na výsledky pitvy. „Lokalitu jsme prohledali i díky speciální psí jednotce České společnosti ornitologické (ČSO), která se od roku 2017 zaměřuje na boj s ptačí kriminalitou. Provedli jsme prohlídku nejbližšího okolí přímo pod hnízdem a následně dalších lokalit výskytu orlů vytipovaných místním ornitologem Pavlem Olbertem. Žádná další uhynulá zvířata ani návnady jsme nedohledali,“ říká Hlubocká. Právě ona působí v ornitologické společnosti jako psovodka, která se dvěma psy vyhledává otrávené návnady a jejich oběti a podklady předává následně policii.

Jak dodává, letos se jedná už o třetí zaevidovaný případ zmařeného hnízdění orlů mořských v Česku. „Na Brněnsku a na Pelhřimovsku na jaře někdo pokácel stromy, kde hnízdili orli. Na Pelhřimovsku k tomu došlo v rámci těžby. Na Brněnsku šlo evidentně o úmysl zmařit orlům hnízdění, žádná těžba v okolí neprobíhala. Tyto případy řeší kriminální policie,“ doplňuje Hlubocká.

Za letošní rok zaznamenali ornitologové už 18 otrávených dravců. „Trávení volně žijících zvířat je v Česku obrovský problém. Od roku 2017, kdy existuje psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 139 případů, jejichž obětmi se stalo přes 500 zvířat. Traviči většinou používají jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané pro přílišnou jedovatost, dříve se používal jako pesticid. Je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka,“ upozorňuje psovodka z ČSO.

Mlýnská kolonáda je jednou ze čtyř kolonád Karlových Varů a v současnosti také největší.
Vary chtějí znovu otevřít terasu Mlýnské kolonády. Ve hře je zpoplatnění

Jed dokáže zabít až čtyři živočichy v řadě. Podle Hlubocké tak lze nalézt zvířata, která se otrávila pozřením části jiného otráveného živočicha. „Hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pařáty. Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení a návnady pohozené v přírodě jsou nebezpečím pro vše živé, od ptáků, přes lišky, kuny, ale například i pro psy na vycházce,“ varuje psovodka, která je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí.

Podle ní byli v České republice dosud za trávení volně žijících živočichů odsouzeni jen dva lidé. „V roce 2021 soud vyměřil rybníkáři z Klatovska trest dva a půl roku podmíněně za otrávení dvou orlů mořských a dvou krkavců velkých karbofuranem u Mečichova na Strakonicku, k případu došlo v roce 2019. Travič se k činu nepřiznal. Dalším odsouzeným je myslivec a chovatel holubů a drůbeže. Soud ho potrestal třemi roky podmíněně. Následně přišel o zbrojní průkaz a všechny zbraně. V Milovicích na Břeclavsku dlouhodobým pokládáním návnad otrávil několik živočichů včetně kriticky ohrožených luňáků červených. Tento muž se k činu přiznal,“ uzavírá aktivistka.