Mezi ně patří mimo jiné trať u Perninku, kde se začátkem července srazily vlaky a nehoda si vyžádala dva mrtvé a 24 zraněných. Nová opatření se mohou projevit mírným prodloužením cestovní doby.

„ Všechny vlaky budou mít vždy a bez výjimky ve všech dopravnách nařízenou ohlašovací povinnost, tedy komunikaci strojvedoucího s dispečerem řídícím dopravu. Strojvedoucí vlaku bude smět odjet z dopravny až po obdržení povolení k jízdě do další. Dopravny jsou nádraží na tratích se zjednodušeným řízením dopravy, ve kterých je možné křižování protijedoucích vlaků či dostižení vlaků stejného směru a která nejsou obsazena personálem řízení provozu,“ uvedl Marek Illiaš, mluvčí Správy železnic.

Dispečeři řídící provoz už nebudou mít možnost vlakům operativně rušit ohlašovací povinnost.

Bude také zakázána jízda vlaků s náskokem, tedy v dřívějším čase, než stanovuje jejich jízdní řád. Při tvorbě jízdního řádu jsou a budou více zvýrazňovány mimořádné vlaky, aby jejich jízda vždy vyvolávala zvýšenou pozornost.

Správa železnic také jako podpůrný prvek pro toto ryze organizační opatření rozšíří k 15. srpnu, kdy začnou zvýšená bezpečnostní opatření platit, možnost splnit ohlašovací povinnost rádiovým zařízením přímo ze stanoviště strojvedoucího, a to i na tratích, kde tato možnost dosud nebyla,“ informoval mluvčí.