V Karlovarském kraji bude 1. dubna zveřejněna výzva k čerpání dotací a od 1. července zahájen příjem žádostí. Novinkou je možnost poskytnutí bezúročné půjčky nebo rada kotlíkového specialisty.

„Karlovarský kraj je jedním ze tří regionů, kde pomáháme s výměnou zastaralých kotlů domácnostem, které nemají dopředu našetřeno. Právě jim nabízíme bezúročnou půjčku pro předfinancování a spolufinancování kotle,“ vysvětlil ministr životního prostředí Richard Brabec, s tím, že půjčka je po celou dobu splácení s nulovým RPSN a lze ji splácet až deset let. Samozřejmostí je možnost kdykoliv půjčku předčasně a bez sankcí splatit.

Tuto alternativu velmi přivítala i hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. Celý průběh bude následovný. Domácnost zaplatí celou výměnu kotle z kotlíkové půjčky, následně obdrženou kotlíkovou dotaci z kraje vrátí obci a zbytek bezúročně splácí. Splácené peníze navíc zůstanou v rozpočtech obce, která tyto peníze bude moci použít na různé ekologické projekty. I proto je v zájmu každého starosty vyburcovat lidi k výměnám co největšího počtu kotlů.

„Od 15. dubna budou moci žadatelé vyplnit elektronickou část žádosti, a být tak připraveni, až 1. července spustíme příjem žádostí,“ doplnila hejtmanka.

Města a obce zřídí i službu takzvaných kotlíkových specialistů, kteří zájemcům poradí s výběrem a výměnou kotle a pomohou s vyřízením dotace a případně i bezúročné půjčky.

Doba uhelná v kraji skončí
Doba uhelná v kraji skončí