Magistrát se proto rozhodl, že zahájí výstavbu tak zvaných sociálních bytů. Prvních šest až osm by jich mělo vzniknout v bývalých jeslích v Krokově ulici. A na jejich financování použít podle náměstka Čestmíra Bruštíka (nez.) tak zvaný projekt REstart. Ten už schválila vláda a jeho prostřednictvím chce stát pomoci zaostalým regionům, mezi něž kromě Moravskoslezského a Ústeckého kraje patří i Karlovarský kraj. Tyto tři regiony postupně obdrží na pomoc v podnikání, ve školství a dalších odvětvích 11 miliard korun.

„Na sociální byty chtějí Karlovy Vary zažádat o dotaci ve výši deseti milionů,“ uvedl náměstek Bruštík. Celkové náklady magistrát odhaduje na více než 13 milionů. Město zatím nechalo vypracovat studii proveditelnosti za 180 tisíc korun.

Byty by Karlovy Vary chtěly nabídnout mladým rodinám s dětmi, ale také začínajícím lékařům, kteří v Karlových Varech vystudují obor fyzioterapie, jejž bude možno v Karlových Varech studovat na Univerzitě Karlově. Její 3. lékařská fakulta rozšířila studium žádaného oboru fyzioterapie právě do lázní a škola bude fungovat v bývalé základní škole na nábřeží Jana Palacha.

Karlovy Vary - byty Dubová Bohatice

„Už teď jsme personálně, technicky i finančně připraveni výuku zajistit,“ uvedl městský koordinátor projektu Veřejné vysoké školy v Karlových Varech (VVŠKV), radní Jan Klíma. Přihlášky ke studiu se totiž podávají do konce února.

„S výstavbou bytů bychom chtěli začít ještě letos,“ zdůraznil náměstek Bruštík. Karlovy Vary už vybudovaly sto městských bytů v Mozartově ulici a další by měly dále přibývat. V plánu je přestavba ubytovny Drahomíra a celou budovu zateplit. Rekonstrukci chce město hradit z úspor, které zateplení přinese. Na financování oprav hodlá město poprvé využít takzvaný EPC (Energy Performance Contracting) projekt, kdy náklady stavebních úprav hradí investor a město je pak splácí z dosažených energetických úspor. Šlo by o pilotní projekt, který chtěly Karlovy Vary zkusit.

Nyní je polovina objektu nevyužívaná. Do budoucna by v tomto objektu měly vzniknout malometrážní byty, například pro mladé rodiny s dětmi.