Chebsko opět zasáhlo zemětřesení. Stalo se tak včera půl hodiny po poledni. Magnitudo zemětřesení mělo hodnotu necelých tří stupňů. Podle odborníků z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky (GFÚ) v Praze se nejspíše jednalo o závěrečnou fázi zemětřesného roje z letošního léta. Ten se výrazně projevoval do začátku září. Pak slabé otřesy zaznamenávaly pouze přístroje. Větší škody v Novém Kostele a okolí, kde byly opět otřesy nejsilnější, neevidují.


„Podle mého názoru se jednalo o závěrečnou fázi seismického roje z přelomu srpna a září,” informoval Josef Horálek z GFÚ.

„Všechny roje z posledních let se projevily pokaždé závěrečným silnějším otřesem země,” vysvětlil Horálek s tím, že naměřený otřes měl sílu magnituda 2,8 a epicentrum bylo opět pod Novým Kostelem. „Uvidí se ještě, jestli se situace bude nějakým způsobem vyvíjet,” upřesnil Josef Horálek. Poslední otřesy se na Chebsku objevily na začátku září a nejvyšší otřes měl sílu magnituda 3,8.

Informace o otřesech půdy v regionu pocházejí již ze středověku. „Roje jsou zde pozorovány již od středověku, přičemž přesnější údaje o počtu otřesů a intenzitě byly zaznamenány až v posledních 200 letech. První jasná zmínka v kronikách o zemětřeseních v západních Čechách a Vogtlandu je z roku 1552, další záznamy o intenzivních rojích jsou z let 1626, 1711 a 1770,” dodal Horálek. Květa Vorlová z Chebu má v Novém Kostele už více než deset let chalupu. „Občas bývají otřesy země patrné, ale žádné větší škody na naší nemovitosti nenapáchaly. Jen nám asi před třemi roky porušily venkovní omítku na chalupě. Také letos v srpnu to bylo docela nepříjemné. Vzala jsem si volno a chtěla se věnovat práci na chatě, ale podle všudypřítomných zvuků jsem si častokrát připadala jako v kamenolomu,” dodala.


(bur, kuč)