Téměř čtyřicet let strávil v Horské službě Rudolf Chlad, který je od včerejška v důchodu. Přesto však zůstává Chlad čestným členem. Zeptali jsme se ho tedy na jeho názor na fungování Horské služby i na to, co by případně změnil a zlepšil.
Kdy jste vlastně do Horské služby nastoupil, a kdy jste se stal jejím náčelníkem?
Do Horské služby jsem nastoupil v roce 1971. Od roku 1988 jsem se stal náčelníkem oblasti Krušné hory. Poté v devadesátých letech jsem byl šest let celorepublikovým náčelníkem a v posledních letech opět náčelníkem oblasti.
Jak své fungování v Horské službě hodnotíte?
Je samozřejmě velmi těžké hodnotit sám sebe, to musí udělat jiní. Jedna věc je však určitě nezpochybnitelná a to, že se nám během let podařilo Horskou službu dostat na velmi vysokou úroveň, která si v technice ani znalostech a schopnostech v ničem nezadá s úrovní západoevropských horských služeb. To beru jako velmi důležitou věc, že naše Horská služba rozhodně není mezi ostatními žádnou popelkou. Samozřejmě to však není pouze zásluha velitele, ale všech lidí, kteří v Horské službě pracují. Náčelník by bez kvalitního týmu toho dokázal opravdu jen velmi málo. Naštěstí lidi máme opravdu dobré a zkušené.
Jak se během let Horská služba změnila?
Tak určitě těch změn byla celá řada, hlavně po roce 1989. Před tímto rokem Horská služba měla stabilní rozpočet a v podstatě tedy stagnovala, nemuselo se sice o nic bojovat, ale zároveň chyběly i šance na další rozvoj a přísun financí. Po roce 1990 se začaly šance zvyšovat a tehdy se z Horské služby v podstatě stala privátní firma, která musela shánět nové finanční zdroje a možnosti. Právě v devadesátých letech mě tato práce hodně bavila, protože vše bylo nové a otevřené. Byla to zajímavá a pěkná doba.
Co je podle vás problémem Horské služby? Co by podle vás pomohlo této organizaci fungovat ještě lépe a ušetřit vašim kolegům práci a starosti? V čem vidíte na fungování Horské služby trhliny?
Domnívám se, že by bylo dobře, aby vznikl nějaký zákon o Horské službě. Ta totiž funguje jako obecně prospěšná společnost, což podle mě není úplně ideální řešení. Tím pádem není zaručen v podstatě žádný nárok na finanční prostředky. Zákon by měl vysvětlit, co je Horská služba, čím se zabývá a tím pádem jí nastavit důstojné postavení. Doufám, že v budoucnu k něčemu podobnému dojde, určitě by se to hodilo a prospělo by to.
Kdo vlastně bude vaším nástupcem na postu náčelníka?
Mým nástupcem bude Miroslav Güttner, který pracuje ve východní části Krušných hor v oblasti Klínu na Litvínovsku. Sídlo Horské služby však zůstane nadále zde na Božím Daru.
Co nyní v důchodu budete dělat? Máte nějaké plány?
Tak určitě se budu věnovat více manželce a vnoučatům, protože na to jsem neměl nyní tolik času. Jinak zůstávám na Božím Daru, takže určitě budu s Horskou službou stále v kontaktu. Navíc jsem čestným členem, takže budu určitě své kamarády a kolegy z Horské služby navštěvovat a pokud bude potřeba, tak třeba nějakým způsobem rád pomůžu, třeba organizačně po telefonu a podobně.