Prvním a druhým kolem zde totiž začíná třiapadesátý ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. Ta se v Karlových Varech bude konat od 9. do 16. listopadu a celkem se do soutěže přihlásilo sto šest pěvců z šestadvaceti zemí světa. „Doposud byla kategorie nazvaná Operní naděje pouze záležitostí českých nadějí. Letos jsme ji ale otevřeli světu a zdá se, že to bylo správné rozhodnutí,“ uvedl ředitel soutěže Alois Ježek.

V krajském městě se bude soutěžit ještě v kategorii Junior, Opera a Píseň. Odborné porotě předsedá známý slovenský tenorista Peter Dvorský. Toho doplní celá řada zkušených pěvců, dirigentů i pedagogů, a to nejen z České republiky. Jen pro zajímavost jmenujme majitele pěvecké akademie a uznávaného pěvce Antonia Carangela z Itálie, profesora Vysoké hudební školy v Drážďanech Jürgena Hartfiela nebo mezzosopranistku z USA Sarah Meredith Livingston.

„Porota v této soutěži nesděluje své hodnocení. Soutěžícím je oznámeno jen konečné umístění a to, jestli postupují do dalších kol, nebo nikoliv. Mladí pěvci si také hradí náklady spojené s účastí v základním kole sami,“ pokračuje ředitel soutěže s tím, že největší problémy mají pěvecké naděje s dýcháním, což je pro dobrý výkon velmi důležité. „Mohu zodpovědně říci, že každoročně má zhruba polovina účastníků naší soutěže právě největší problémy s dechem,“ doplnil Ježek.

Zatímco se první a druhá soutěžní kola konají v již zmiňovaných Alžbětiných lázních, finálová kola a slavností galakoncert se pak konají v městském divadle, a to ve čtvrtek od 15 do 18 hodin a v pátek od 19 hodin.

Finalisty a laureáty soutěže doprovodí v divadle Karlovarský symfonický orchestr pod vedením dirigenta Františka Drse.