V karlovarském volnočasovém areálu Rolava se 18. června konal už 13. ročník Dne záchranářů. Stalo se tak po třech letech, protože akce byla poslední dva roky zrušena kvůli covidové pandemii. A i když panovala úmorná vedra, při začátku Dne záchranářů ve 13 hodin dosahovala teplota 33 stupňů Celsia, přišly na Rolavu davy zvědavých Karlovaráků. Nabídka byla totiž opravdu lákavá - akce se zúčastnily snad všechny instituce, které mají co do činění s ochranou či záchranou lidských životů.

Hned u vstupu stálo ohromné vozidlo Armády České republiky s otáčivým velkým radarem, lidé si mohli vyzkoušet, jaké to je otočit se v osobním vozidle hlavou vzhůru, mohli se naučit něco z bojové obrany, mohli si prohlédnout hasičské vozy, policisté zájemcům dovolili osahat si některé zbraně a nechyběli ani strážníci.

Velký zájem byl o ukázku vojenských radaristů. "Jsme z 6. roty 26. pluku velení řízení a průzkumu z Křížence od Plané u Mariánských Lázní. Naší prací je ostraha vzdušného prostoru v západní části České republiky," informoval nadrotmistr Libor Slavík, který slouží u armády už 30 let. "Přijeli jsme sem s technikou sovětské výroby ST - 68. Díky ní dokážeme zaměřit letadla až do vzdálenosti 150 kilometrů," zdůraznil.

Před karlovarským Thermalem vyrůstá nový objekt. K čemu bude sloužit, není jasné.
Podívejte se: U Thermalu stojí nový kolos. K čemu bude, zatím nikdo neřekne

Na Rolavu dorazili i zaměstnanci celního úřadu. Mimo jiné mají na starosti kontrolu padělků a imitací, které se mnohdy objevují na asijských tržištích. "Máme tu vystavené zboží, které se nám podařilo zajistit, některé pochází i z tržnic na Svatém Kříži či Potůčků. Jsou to například kabelky, které mají být z výroby světových návrhářů. Máme tu bohužel i vystavené exempláře, které jsme zajistili v rámci CITES (oficiálně používaná zkratka Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin - poznámka redakce). Jde o vycpaná zvířata, která byla skutečně pašovaná, ale přepravu nepřežila," vysvětlila Lenka Havelková, mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj.

Strážníci návštěvníkům předvedli, jak nelehká je jejich práce, když musí transportovat opilce na záchytnou stanici. V působivé scénce se nejdříve objevil vrávorající opilec, o němž dostali strážníci telefonické hlášení, že se povaluje na třídě T. G. Masaryka. Nakonec putoval do speciálního vozu městské policie. "Je nutné připomenout, že v mnohých takových případech se jedná o bezdomovce, který je znečištěný, pokálený a pomočený, a jenž nakonec za služby záchytné stanice v Sokolově ani nezaplatí," komentoval skeč moderátor akce Jan Čimpera.