Nejnovější prodejna zaměřená na boj proti plastům se snaží získat přízeň okolí a především finanční pomoc na samotné zprovoznění. Její zakladatelkou je Marta Kovaříková Tripalová z Kfel u Ostrova, která se rozhodla zaplnit díru na trhu s ekologickými prodejnami pomocí internetového portálu.

„Už od mládí mám odpor k chemii, které se úspěšně vyhýbám především ve zdravotnictví a ráda bych se jí úplně vyhnula i v ostatních sférách života. Bohužel to na Karlovarsku už v základních potřebách, jako jsou potraviny, kosmetika a drogérie, lze zatím dost omezeně, velmi nákladně a komplikovaně, což bych chtěla pomocí Peckašopu zlepšit,“ vysvětluje. Podobný názor zastává i Šárka Prokopová z Horního Slavkova, která se problémem plastového odpadu už dlouhodobě zabývá ve článcích na svém blogu Excessive mind. Dodává však, že se situace za poslední dva roky značně zlepšila. „Vznikají tu skvělé bezobalové obchody a je jen dobře, že pomalu v každém městě něco takového najdeme. Máme tu mnoho menších obchodů, které nabízejí mýdla a další výrobky,“ říká. S výběrem podobně specializovaných obchodů pomáhá také internetová bezodpadová mapa Reduca.

Zakladatelka této pomůcky Martina Sumbalová uvádí, že Karlovarský kraj je počtem provozovaných služeb oproti ostatním chudší a navzdory nově vznikajícím bezobalovým prodejnám stále zaostává.

Podle mapy jako jediný stále nedisponuje například mlékomatem. (dom)