Do oprav se investuje přes 38 milionů 500 tisíc korun s DPH. „Oficiálně se začátek projektu datuje k 15. červenci, kdy staveniště převzala firma Metrostav. Na náměstí a v jeho okolí se dělal archeologický výzkum. Z průběžné zprávy se dá vyčíst, že bylo provedeno celkem 17 sond, přičemž ve zhruba polovině z nich bylo přibližně 35 centimetrů pod stávajícím povrchem nalezeno původní kamenné zadláždění," informoval k začátku regenerace starosta Toužimi Alexandr Žák.

„Chybí dokončit průzkum v sondě u zámku, kde bylo zachyceno kamenné a cihelné zdivo včetně keramických úlomků a zbytků dřevěných konstrukcí," doplnil Žák.

Rekonstrukce se bude týkat samotného náměstí, kde se počítá například s novými komunikacemi, veřejným osvětlením. „Autobusové zastávky dostanou zastřešení a posunou se proti sobě. Zároveň se také bude upravovat provoz na náměstí a budou přesně určená a ohraničená parkovací místa. Kromě náměstí se chystá oprava také přilehlých ulic Radniční, Kostelní, Petra Bezruče a částečně Družstevní, Pivovarská, Na Zámecké a Plzeňská ke křižovatce u lékárny," vyjmenoval Žák.

Podle něj je projekt celkem rozsáhlý, sjednocuje povrchy komunikací a jeho ukončení je naplánováno na rok 2014.

Stavební firma Metrostav prosí občany o toleranci. „Budeme se snažit obtěžovat stavbou lidi co nejméně a pracovat citlivě," slíbil Petr Zábský, ředitel deváté divize.