Situace v Karlovarském symfonickém ochestru není podle některých hudebníků nikterak růžová. Další osud orchestru bude muset řešit Dagmar Laubová, náměstkyně primátora pro oblast kultury.

Unie orchestrálních hudebníků zvažuje stávku. Budete s nimi jednat o nějaké smířlivější možnosti jak jejich požadavky řešit?
Jednáním se v žádném případě nebráním. Jediné, co s nimi nechci řešit je odvolání současného ředitele orchestru Zdeňka Vikora, za kterým si jako zřizovatel stojíme. Ten se totiž snaží situaci řešit komunikativní a rozumnou cestou. Funkci zastává proto, aby vnesl do KSO klid a udělal v něm pořádek.

Myslíte, že problémy v orchestru se projevily až po nástupu nového ředitele do funkce?
To bych v žádném případě netvrdila. Orchestr sleduji dlouhodobě, a problémy už jsou v něm minimálně patnáct let. Vemte si jen kolik se vystřídalo ředitelů a šéfdirigentů. To je i znamením toho, že za všechno nemusí vždy vést vinu vedení KSO, ale i někteří hudebníci, kteří se snaží prosazovat jen své zájmy a osud tohoto tělesa je až tolik nezajímá.

Opoziční zastupitelé Jiří Kotek a Petr Kulhánek ve svém vyjádření znímili i možnost vaší rezignace. Uvažujete o této možnosti?
O této variantě neuvažuji. Snažím se situaci v KSO řešit. Jsem s atmosférou seznámená a myslím, že rezignace je bezpředmětná.

Můžete říct, jak vidíte budoucnost KSO? Co připravujete?
Nyní už připravujeme nadcházející sezonu a vše bude fungovat normálně dál. Nikoho se nechystáme vyhazovat, ani orchestr zeštíhlit. Podle mě přinese i zajímavé impulzy budoucí šéfdirigent Jiří Štrunc, který je vynikajícím profesionálem a zároveň je z Karlových Varů, takže bude podle mě mít k orchestru mnohem blíže, než například Martin Lebel. Ten odvedl dobrou práci, ale s našimi hudebníky tolik nežil, protože zde byl malo často.