Karlovarská Náplavka vstupuje do své druhé sezóny. Nový volnočasový prostor, který byl dokončen na podzim roku 2022, se Karlovaráci naučili využívat. Zatím jim tam ale schází možnost si zakoupit něco menšího k snědku nebo k pití. Areál, který měří 1,1 kilometru, je poměrně dlouhý. Nachází se tam sice Loděnice, ta je ale poblíž Chebského mostu, tedy na jednom konci Náplavky, která není navíc typickým občerstvením.

Když vedení města v listopadu roku 2022 prostor zprovoznilo, avizovalo, že tam bude možné instalovat takzvané foodtracky. Nyní to začali radní řešit. Vyhlásili totiž výběrové řízení na záměr pronájmu ploch na Náplavce.

„Naší představou je forma jednoduchého občerstvení. Zájemce budeme hodnotit nejen na základě nabídnuté výše nájmu, ale také podle předloženého konceptu. Tyto dva faktory budou mít stejnou váhu, v padesáti procentech tak bude rozhodující nájem, z padesáti koncept,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Náplavka.
Náplavka zatím vyhrává jako stavba kraje. Na hlasování zbývá pár dnů

Problém na Náplavce je stále v přívodu energie. Celá oblast se totiž nachází v záplavovém území a že si tam voda dělá co chce, se mohli Karlovaráci přesvědčit při poslední povodni, která lázeňské město zasáhla o vánočních svátcích. „Jednáme o tom s ČEZem, ale elektřina sem bude zřejmě přivedena až příští rok,“ poznamenala Pfeffer Ferklová.

Nedořešená zůstává také otázka ohledně toalet. Návštěvníci Náplavky tak zatím mohou využívat jen záchody právě v Loděnici, s jejímž majitelem se město dohodlo na konkrétních podmínkách provozu. „O toaletách stále uvažujeme. Spíše než TOI bychom zde chtěli umístit pro tyto účely buňku,“ nastínila karlovarská primátorka.

Povzdechla si, že i když je Náplavka v provozu poměrně krátkou dobu, návštěvníci její prvky už značně poškodili. Celkově jde o škody v řádu 150 tisíc korun, které chce město uplatnit jako reklamaci po zhotoviteli.

S budováním volnočasového prostoru začaly Karlovy Vary krátce po filmovém festivalu v roce 2022, což nakonec stálo 38 milionů bez DPH. Areál je rozdělen do několika částí, na své si v něm přijdou děti, senioři i majitelé psů. Jsou tam vybudovány pláže, pontony i místa pro pikniky a ohniště. Vloni se Náplavka umístila na třetím místě v soutěži Stavba roku Karlovarského kraje a vyhrála v hlasování u veřejnosti.