Volně prodejné léky obsahující pseudoefedrin jsou v kurzu. Drogoví dealeři i samotní narkomani skupují ve velkém modafen, který tuto látku obsahuje, a vyrábějí z něho pervitin. Lékárníci jsou proti nim bezmocní. „Neprodal jsem jim ani kus, ovšem pak po mně mrštili těžítkem, které leželo na stole. Jejich agresivita se zvyšuje,“ vysvětlil svou zkušenost s prodejem modafenu magistr jedné karlovarské lékárny. „Jeden zájemce chtěl koupit celý karton modafenu, což je 140 balení. Deset kusů prodáváme, ale takové množství ne. Pokud si ale zákazník přijde pětkrát za sebou, tak si požadované množství modafenu stejně sežene,“ dodal magistr.

Jeho slova potvrzuje i jedna z plzeňských lékárnic. „Vydáváme maximálně pět balení modafenu. Jeho uživatelé si ale vymýšlejí nejrůznější finty. Posílají za sebe i bezdomovce,“ svěřila se. Lékárníci se shodují, že nemají jedinou zákonnou možnost, jak proti skupování modafenu zasáhnout. Odmítnutí zákazníka si dovolí jen málokdo. „Nevíme, jak zareaguje. A když jsme v obchodě odpoledne sami, máme strach,“ vysvětlují především magistry. Sami jsme se přesvědčili, že v lékárnách modafen bez problémů prodají. Jenom zkoumavý pohled lékárnice signalizoval, že požadavek na deset kusů je podezřelý. Podle předsedy České lékárnické komory Lubomíra Chudoby by se dal prodej modafenu omezit a Česká lékárnická komora už navrhla varianty Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv. „Situaci by usnadnila detailnější kategorizace léků.

Zatím jsou dvě, tedy léky na předpis a volně prodejné. Tou třetí by byl prodej léků po předložení průkazu totožnosti. Zároveň požadujeme, aby tyto léky prodávali pouze lékárníci, ne farmaceutičtí laboranté, a aby nebyly dostupné přes internet,“ vysvětlil Chudoba.