VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní dům patří dělníkům

Karlovy Vary – Společnost Eltodo, která objekt koupila od města, zahájila opravu střechy. Pod přísným dozorem památkářů. 

6.11.2012
SDÍLEJ:

Národní dům na Třídě TGM v Karlových Varech se opravuje.Foto: Deník/Petr Toman

Už osm karlovarských primátorů si vylámalo zuby na snaze učinit cokoliv s postupně chátrajícím Národním domem, secesní památkou města z roku 1901. Naděje pro tento objekt svitla až v roce 2010, kdy dům, ještě za koalice ODS a ČSSD, tedy za minulého vedení města, koupila společnost Eltodo za 21 milionů korun.

Ale ani tato firma nedodrží slíbené zprovoznění téměř dvacet let zavřeného Národního domu v závazném termínu, tedy koncem letošního roku. Přesto se opravy v loňském roce rozjely.

Základem je střecha

A dokonce pokračují. Tentokrát rekonstrukcí střechy. Firma zároveň provedla rozsáhlé sondy do zdiva, které odhalily stav některých částí stavby a také ocelové konstrukce, které nesou unikátní skleněný strop slavnostního sálu. Přesto zřejmě ani Eltodo nedodrží vše, co při koupi objektu slibovalo. O osudu přístavby, která měla být podle původního projektu postavena na volném pozemku navazujícím na Národní dům, společnost nadále jedná s vedením města.

Rekonstrukce střechy má několik etap. „V první byla střecha zabezpečena proti zatékání. V dalších budou opraveny krovy, dozděny zničené části zdí a bude sejmuta současná krytina plechová i keramická. V poslední fázi bude položena krytina nová," uvedl Jan Rafaj, mluvčí Eltoda.

Rekonstrukce střechy by měla být dokončena do konce února, pokud se nevyskytnou výraznější mrazy.

V rámci rekonstrukce bude muset být vyměněna část krovů a část cihlových zdí, na kterých krovy spočívají, především v části střechy orientované do ulice. Zničeny jsou v místech, kde dlouhodobě zatékalo. V relativně dobrém stavu je ta část krovu, která byla vyměněna po požáru budovy v padesátých letech minulého století.

Pod dozorem památkářů

„Památkářům na jednom místě ukážeme, jak chceme zdi a krovy opravit. Pokud nám tento metodický postup schválí, budeme totožně postupovat na všech zničených místech střechy," říká Jan Fousek, autor architektonického řešení rekonstrukce Národního domu. „Památkáři nás budou kontrolovat každý týden nebo čtrnáct dní, ale počítáme s jejich pomocí kdykoliv se ukáže, že je jejich názor potřeba," dodává Fousek.

Směrem do ulice bude střecha pokryta pálenými taškami, plech bude použit na střeše směrem dovnitř hotelu a na věžičkách. Pokud se podaří sejmout dostatečné množství neporušených původních pálených tašek, budou použity na části střechy znovu. Zda se to podaří, však není jisté, protože byly pokládány do malty a jsou navíc přidrátované. „Naštěstí se ukázalo, že na trhu existují nové pálené tašky, které jsou těm původním velmi podobné," uvedl Fousek.

Většina střechy bude rekonstruována ze zavěšeného lešení, jen v rozích budovy Národního domu budou muset být postaveny lešenářské věže po celé výšce budovy. „Díky tomu se značně zmenšil rozsah záboru okolních ulic. Chodci a doprava budou omezeni jen minimálně," říká Jan Fousek.

Na řadu přijde také fasáda

Národní dům v Karlových Varech.Rozsáhlé sondy do zdiva byly provedeny i v místech, kde je do zdiva ukotvena ocelová nýtovaná konstrukce držící unikátní prosklený strop slavnostního sálu. „Ukázalo se, že tyto kotvící části jsou ve velmi dobrém stavu. To samé ovšem nelze říci o některých částech konstrukce vystavených působení vody. „Poslali jsme na rozbor vzorek oceli, ze které je konstrukce vyrobena, a ten nám řekne, zda nové, podpůrné pláty oceli můžeme přivařit, nebo budou muset být postaru přinýtovány," říká Jan Fousek.

Další etapou, která bude navazovat na rekonstrukci střechy, bude oprava fasády Národního domu, včetně pásu fresky, která se táhne podél celého hotelu. „Chceme spolu s městem požádat o dotaci na její rekonstrukci," říká k další etapě Jan Fousek.

Dlouhá cesta k Národnímu…

Firma Eltodo čekala na Národní dům roky. Získala jej až po složitých jednáních mezi bývalým majitelem Ivo Ouřadou a magistrátem. Eltodo za Iva Ouřadu zaplatilo 5,5 milionů korun za daň z nemovitosti a město na Ouřadu stáhlo žaloby na exekuci jeho majetku. Pak Eltodo mohlo znovu začít s přípravou jeho náročné rekonstrukce. „Obnovili jsme jednání s finančními domy a stavebními partnery. Projekt tak může pokračovat, i když důvodů k odstoupení od smlouvy jsme měli hodně. Nemůžeme ale dodržet harmonogram smlouvy," uvedl v roce 2010 Michal Prunar, ředitel společnosti Eltodo.

Národní dům

Secesní památkově chráněný hotel byl postaven v roce 1901. Karlovy Vary ho koupily od státu v roce 1992. Po fiasku s prodejem manželům Ouřadovým vysoudilo město Národní dům zpět v roce 2000. Za zdevastovaný objekt později zaplatila společnost Eltodo přes 21 milionů. Podle původních plánů měl hotel otevřít koncem letošního roku. Vlastník sousedního pozemku ale napadl stavební povolení, takže radní schválili firmě Eltodo prodloužení termínu na opravu o 12 měsíců.

Autor: Ivana Kalinová

6.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení