Eltodo za Iva Ouřadu zaplatilo 5,5 milionů korun za daň z nemovitosti a město na Ouřadu stáhlo žaloby na exekuci jeho majetku. Firma Eltodo před týdnem památkový objekt převzala a znovu může začít s přípravou jeho náročné rekonstrukce.

„Obnovili jsme jednání s finančními domy a stavebními partnery. Projekt opravy Národního domu tak může pokračovat, i když důvodů k odstoupení od smlouvy jsme měli hodně. Problém nám nyní působí zdržení, protože nyní nemůžeme dodržet harmonogram smlouvy, kterou jsme uzavřeli s karlovarským magistrátem,“ vysvětlil Michal Prunar, ředitel Eltododa.

Ta proto požádala zastupitele o prodloužení termínu, který ji smluvně zavazuje k zahájení rekonstrukce.

Podle náměstka Hybnera zastupitelé souhlasili s tím, že rekonstrukci musí Eltodo zahájit do 1. ledna 2011. „Stavební povolení Eltodo má, ovšem za prodlení v zahájení opravy domu, které tato společnost nezpůsobila, bychom jí museli naúčtovat sankce, což je zakotveno v původní smlouvě,“ vysvětlil náměstek.

Národní dům se tak konečně dočká opravy, kterou nezbytně potřebuje. Z objektu už na ulici padají kusy cihel, drolí se omítka a interiér je totálně zdevastovaný.

„Po uplynulé zimě bude stav objektu ještě horší,“ předpokládá Prunar.

Podle Hybnera je to, že Eltodo dostojí svým závazkům i přes majetkoprávní problémy, které kolem převzetí vznikly, velmi dobrá zpráva.
Ještě v roce 2007 měla firma Eltodo s Národním domem smělé plány. S rekonstrukcí chtěla začít už na konci roku 2007 a hodlala do ní vložit až tři čtvrtě miliardy korun. Dalších dvě stě milionů měla firma investovat do vnitřního vybavení objektu.

Oprava památkově chráněného objektu včetně nové přístavby na stávajícím parkovišti měla podle vyjádření společnosti Eltodo z června 2007 trvat přibližně rok a půl. Nyní se dokončení opravy Národního domu kvůli průtahům posune. Podle původních předpokladů měl být objekt otevřen ve druhé polovině roku 2009.