Takový je spolek Macík z Horního Žďáru, který jim poskytuje potřebnou péči a lásku.

Díky chovu hospodářských zvířat přišli lidé z Macíka s unikátním projektem Naučná stezka o koních. „Máme tady nejmenší pony, ale i českomoravské belgiky nebo chladnokrevné noriky. Naši norici pocházejí z posledního chovu koní Lesní společnosti v Teplé. Od nich jsme koupili část stáda," řekla předsedkyně spolku Hana Šimková.

KONĚ INSPIRACÍ

A právě koně se stali inspirací ke vzniku projektu. „Chtěli jsme, aby zvířata našla využití i k volnočasovým a dobrovolnickým činnostem," vysvětlila Šimková.
Macík ve spolupráci s Věznicí Ostrov vybudoval sedmikilometrovou naučnou stezku o koních v Horním Žďáru. Na trase je k vidění dvanáct cedulí, které mapují vývoj, život a výživu koní. Trasa vede podél pastvin ostrovského Macíku, kde lidé mohou vidět různá plemena koní na pastvě, ale i další hospodářská zvířata – kozy, ovce, krávy a telata.

Kromě koní přispěla ke vzniku stezky také lokalita. „Nacházíme se na území, kde je uranový důl a staré asfaltové cesty, které jsme využili," dodala Šimková.
Z naučné stezky o koních je zatím dokončen pouze základ, ale do budoucna ji spolek hodlá zatraktivňovat.

Čtenáři volí ze tří veřejně prospěšných projektů ten, který získá nejvyšší příspěvek. Na realizaci projektu s největším počtem hlasů přispěje Globus částkou 130 000 korun, druhé místo získá 80 000 korun a třetí 50 000 korun.
Vybranému projektu můžete udělit hlas až do 31. května na www.globus.cz o-globusu/ spolecenska-odpovednost/ lepsi-svet.html.